back to top
24.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Francesco Jacomoni

“Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika-Krujës dhe ndihmesa e tij në jetën kulturore e politike të Kombit shqiptar, me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887...

Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika-Krujës che ndihmesa e tij në jetën kulturore e politike t'Kombit shqiptar me rastin e 135-vjetorit të lindjes (1887 - 2022) Shoqata “Trojet e...

Shoah (Holokausti) – që u ndërpre në Shqipëri… nga Artan Kafexhiu

Shoah (Holokausti) - që u ndërpre në Shqipëri… nga Artan Kafexhiu Autoritetet ushtarake italiane, nën komandën e kolonelit De Leo, kishin arrestuar një numër të konsiderueshëm...

17 maj 1941, atentati që e tronditi regjimin fashist… – nga Lutfi Alia

17 maj 1941, atentati që e tronditi regjimin fashist... nga Lutfi Alia Populli shqiptar e kundërshtoi pushtimin fashist, që ditën e parë më 7 prill 1939,...

Shënime mbi një libër të harruar nga Rigels Halili

Shënime mbi një libër të harruar nga Rigels Halili Kur përmend autorët, të cilët rihynë në letërsinë shqipe në fillim të viteve 90’ të shekullit të...

Paralajmërimet e Pushtimit ishin… nga Lek Pervizi

Paralajmërimet e Pushtimit ishin... nga Lek Pervizi Pushtimi i Shqipnisë prej Italisë fashiste Para se me paraqitë rrjedhimet qe çuen në pushtimin e vendit tonë nga ...

Dy vllazën – dhe nji dashni përtej jetës e vdekjes… Gjergj Kola

Dy vllazën - dhe nji dashni përtej jetës e vdekjes... tregim nga Gjergj Kola Në Tiranën e viti 1942, sapo ka ra sirena e alarmit dhe...

Jo vetëm “Hymni i Flamurit” – Paolo Muner

Jo vetëm “Hymni i Flamurit” - Paolo Muner Disa kuriozitete mbi “himnet e tjera kombëtare” shqiptare, në ag’ të Pavarësisë Në shtypin shqiptar të disa muajve...

Si nji legjendë 27 Prill 1451 – 1938 nga Lazer Radi (1938)

Nji delikatesë personale mbi Mbretin dhe Mbretneshën e Shqiptarëve nga Jozef Radi Ky shkrim i Lazër Radit, asht botue në nji numër special të gazetës “Shtypi”... ...

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi Lazër Radi, nasce il 29 gennaio del 1916 a Prizren (Kossovë), città conosciuta per la famosa “Lega degli Albanesi”...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.