back to top
34.5 C
Tirana
E enjte, 20 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Dhori Qiriazi

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe dhe (struktura dhe kriteret e hartimit të tij) – nga Kolec Topalli

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe nga Kolec Topalli (fq. 5-8) Fjalorët etimologjikë janë pasqyrë e historisë së gjuhës dhe në një kuptim më të...

Vjeshta e përjetshme e Dhori Qiriazit – nga Yzedin Hima

Vjeshta e përjetshme e Dhori Qiriazit nga Yzedin Hima Poezia “Dikur në vjeshtë” e Dhori Qiriazit lexohet me të njëjtin emocion të leximit të parë, ndonëse...

Mbyllja si Parathënie e Gegnishtes fatkeqe – nga Klajd Kapinova

Mbyllja si Parathënie e Gegnishtes fatkeqe nga Klajd Kapinova (Dhuna ndaj gegnishtes nga koha e Perandorisë Xhihadiste Islame Otomane deri më sot) “Mbrojtësi i rrejshëm të lëshon...

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” – nga Faruk Myrtaj

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” nga Faruk Myrtaj Kush ishte... Dhori Qiriazi lindi në vitin 1933, në Lëngëzë të Kolonjës. Mbaroi...

Portret i vogël – për një njeri të Madh Prof. Isak Ahmeti! nga Marjan Sebaj-Sopi

Portret i vogël - për një njeri të Madh Prof. Isak Ahmeti! nga Marjan Sebaj-Sopi Prof. Isak Ahmeti, njeri urtë, i profilizuar, vizionar, trim e guximtar, i...

Biografia e fshehur e delegatëve të Kongresit të Drejtshkrimit të vitit 1972 nga Kastriot Myftaraj

Biografia e fshehur e delegatëve të Kongresit të Drejtshkrimit të vitit 1972 nga Kastriot Myftaraj Krijimi i gjuhës letrare të njësuar shqipe me Kongresin e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.