Nyjet-Arkivit për » Agim Xh. Dëshnica «

Pëllumbat fluturojnë në Jug – Fragment nga ditari, korrik 1951 – nga Agim Xh. Dëshnica

Pëllumbat fluturojnë në Jug - Fragment nga ditari, korrik 1951 – nga Agim Xh. Dëshnica Pas luftës, pushimet verore për shkollat e mesme fillonin e mbaronin vetëm në gusht, ndërsa Lexo Me Teper.

Ali Baba dhe dyzet hajdutët & Karvani nga Teherani – Dy përkthime nga Agim Xh. Dëshnica

Ali Baba dhe dyzet hajdutët Dy përkthime nga Agim Xh Dëshnica Në një qytet në Persi jetonin dikur dy vëllezër. Njërin e quanin Qazim, tjetrin Ali Baba. E kur i ati i Lexo Me Teper.

Lumnoi në pyje, humbi nëpër yje 85 vjetori i dijetarit – Agim Xh. Dëshnica në përkujtim të inxhinierit Skënder Dëshnica

Lumnoi në pyje, humbi nëpër yje 85 vjetori i dijetarit Agim Xh. Dëshnica në përkujtim të inxhinierit Skënder Dëshnica Me rastin 85 vjetorit te lindjes Në ditët me vapë të gushtit shumë vetë Lexo Me Teper.

Mysafiri i Mbrëmjeve – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Mysafiri i Mbrëmjeve  tregim nga Agim Xh. Dëshnica Në një fshat mbi Kuç, pas Qafës së Gomares, jetonte me njerëzit e vet, Hamza Hodo. Megjithëse ishte kohë lufte, të gjithë fshatarët punonin Lexo Me Teper.

Dy dijetarë e poetë në Shërbim të Kombit – At Bernardin Palaj & At Donat Kurti nga Agim Xh. Dëshnica

Dy dijetarë e poetë në Shërbim të Kombit At Bernardin Palaj & At Donat Kurti nga Agim Xh. Dëshnica 85 vjet me parë u botua kryevepra “Visaret e Kombit – II” Në librin Lexo Me Teper.

Faik Konica Gjeniu dhe Nderi i Kombit Shqiptar – nga Agim Xh. Dëshnica

Faik Konica Gjeniu dhe Nderi i Kombit Shqiptar nga Agim Xh. Dëshnica “Kush nuk është i verbër s’mundet të mohojë që sot për sot shumë Shqiptarëve u digjet zemra Lexo Me Teper.

Taras G. Shevçenko dhe pak nga Poezia e tij – Përkthime nga Agim Xh. Dëshnica

Taras G. Shevçenko dhe pak nga Poezia e tij (1814-1861) Përkthime nga Agim Xh. Dëshnica Poeti dhe piktori i madh akademik ukrahinas Taras Shevçenko një pjesë të jetës e kaloi si ushtar Lexo Me Teper.

Lasgush Poradeci, Poeti i Magjisë së Yjeve dhe i Heshtjes buzë Liqen – nga Agim Xh. Dëshnica

Lasgush Poradeci, Poeti i Magjisë së Yjeve dhe i Heshtjes buzë Liqen nga Agim Xh. Dëshnica Shumë vetëve, teksa zbresin nga Qafë Thana e sodisin liqenin e Pogradecit, u shfaqet si mirazh Lasgush Lexo Me Teper.

Kujtesë për ata që votojnë për ndryshimin, kundër krimit – Perkujtim Vilson Blloshmi & Genc Leka – nga Agim Xh. Dëshnica

Kujtesë për ata që votojnë për ndryshimin, kundër krimit Perkujtim Vilson Blloshmi & Genc Leka nga Agim Xh. Dëshnica Ju që do të shkoni të votoni për ndryshimin kundër krimit, ndaluni pak Lexo Me Teper.

Poeti ynë Kombëtar At Gjergj Fishta – nga Agim Xh. Dëshnica

Poeti ynë Kombëtar At Gjergj Fishta  nga Agim Xh. Dëshnica   Në Fishtë të Zadrimës, më 23 tetor 1871, u lind një djalë, i cili, i pagëzuar me emrin Zef, më vonë Lexo Me Teper.

Rrënjët e Zemrës – Roman autobiografik – Ramadan Pasmaçiu (1938- 2021)

Rrënjët e Zemrës – Roman autobiografik Ramadan Pasmaçiu (1938- 2021) Pjesë të zgjedhura përgatitur për botim, nga Agim Xh. Dëshnica Fati i mbrapsht i gjeologut Mezi sa e gjeta zyrën gjeologjike. Ajo nuk ishte në Lexo Me Teper.

Arratisja drejt lirisë… – ngjarje e vërtetë nga Agim Xh. Dëshnica

Arratisja drejt lirisë… ngjarje e vërtetë nga Agim Xh. Dëshnica Ngjyrimet e vjeshtës shtriheshin në ultësira, ashtu si mjegullat e largëta zbardhnin përgjatë kreshtash e në maja malesh. Ishin kohë të turbullta me lajme të frikshme. Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook