Nyjet-Arkivit për » Agim Morina «

Procesverbali dhe Statuti i “Bllokut Kombëtar Indipendent” (1946)

Procesverbali dhe Statuti i “Bllokut Kombëtar Indipendent” Proces Verbal (I mbajtun sod me 6 Nanduer 1946) Të poshtshënuemit, përfaqësuesit e grupeve të ndryshme indipendente të Romës, të mbledhun për nji shqyrtim Lexo Me Teper.

Djeri në Fanatizmë – Kujtime për Gjergj Fishtën nga Justin Rrota

Djeri në Fanatizmë – Kujtime për Gjergj Fishtën nga Justin Rrota Asht vjeti 1911. Shkollat Françeskane kremtojn pêsdhetëvjetorin e themelimit. Drejtuer: Auktori i Lahutës. A kishte si festohej kjo rasë e gëzueshme Lexo Me Teper.

13 Janar 1923 – Zyrtarizimi i Gjuhës së parë Standarde Shqipe

13 Janar 1923 - Zyrtarizimi i Gjuhës së parë Standarde Shqipe Kjo asht Qarkorja e botueme në “Fletoren Zyrtare”, e datës 21 janar 1923, nr. 3, fq. 1, ku thuhej se Lexo Me Teper.

Shpërfillja e paskajores së gegnishtes – nga Agim Morina

Argumentim grotesk kodër mbas bregu Një autore librash paska shkru: “Vërtet që paskajorja Gege as nuk e ha e as nuk e vret askënd, por pjesorja e tipit ‘lexu’, me logjikën e Lexo Me Teper.

Kosova dhe fati i saj (1956) – nga Rexhep Mitrovica

Kosova dhe fati i saj (1956) nga Rexhep Mitrovica Problemi që duem ta cekim sot, asht një nga problemet e mbëdha, nemos ma i madhi i Shqypnisë. Asht një proces që ka Lexo Me Teper.

Në vorbullën e vrasjeve të vogla – nga Agim Morina

Në vorbullën e vrasjeve të vogla nga Agim Morina Vrasje e vogël asht me gjujtë bërllogun në rrugë. Vrasje e vogël asht me bërtitë në mes të rrugës e me shqetësu gjindjen. Mos Lexo Me Teper.

Lea në Botën e Skaçudirave – nga Agim Morina

Lea në Botën e Skaçudirave nga Agim Morina (Vështrim rreth librit të autores Lea Ypi, “Free - Coming of Age at the End of History”, Allen Lane, Penguin Books, 2021 dhe “Të lirë - të rritesh në fund Lexo Me Teper.

Zanet e kafshëvet dhe frymorvet – sipas Shtjefën Gjeçovit

Zanet e kafshëvet dhe frymorvet sipas Shtjefën Gjeçovit Ja, si Padër Gjeçovi ua cakton mbas goje së popullit tingujt a zânet kafshvet e frymorvet: Buçila – tue bunuem Skilja (dhelpna) – tue kizun Lexo Me Teper.

Periudha e shkollave të Ernest Koliqit në Kosovë – Raport i CIA-s i vitit 1953

Periudha e shkollave të Ernest Koliqit në Kosovë Raport i CIA-s i vitit 1953 (Pjesë nga një raport i vitit 1953 për Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA), me temën “Pakica shqiptare Lexo Me Teper.

7 Prilli 1939 i Ukrainës – nga Agim Morina

7 Prilli 1939 i Ukrainës nga Agim Morina Me 7 prill 1939, trupat ushtarake fashiste italiane zbarkuen në tokën shqiptare. Pushtimi italian nuk hasi në rezistencë serioze. Një superfuqi ushtarake e kohës, Lexo Me Teper.

Fashizmi ndali gjenocidin Serb mbi Shqiptarët e Shqipnisë irredentiste – nga Agim Morina

Fashizmi ndali gjenocidin Serb  mbi Shqiptarët e Shqipnisë irredentiste nga Agim Morina A po doni fakte dhe vetëm fakte? Fakte lakuriqe? Ja fakte të shkrueme mbrenda pesë minutash.  Shqiptarët në periudhën e ekspanzionit të shtetit të Serbisë dhe të formimit Lexo Me Teper.

Disá vjerrsha të Salvatore Quasimodo-s – përkëthye nga Ernest Koliqi

Disá vjerrsha të Salvatore Quasimodo-s përkëthye nga Ernest Koliqi Në gjymsën e dytë të qershorit 1968, vdiq n’Amalfi, ku ndodhej si mis i njâj komisjoni për të shênjue nji çmim poezije, Poeti Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook