back to top
21.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024

Zanet e kafshëvet dhe frymorvet – sipas Shtjefën Gjeçovit

Gazeta

Shtjefën Gjeçovi (1874-1929)
Shtjefën Gjeçovi (1874-1929)

Zanet e kafshëvet dhe frymorvet

sipas Shtjefën Gjeçovit

Ja, si Padër Gjeçovi ua cakton mbas goje së popullit tingujt a zânet kafshvet e frymorvet:

Buçila – tue bunuem
Skilja (dhelpna) – tue kizun (skíthun)
Kroni – tue dikuem
Gurra – tue gurgulluem
Huti – tue hukuem
Prroska (prroni) – tue rrmyem (me quriqime)
Pëllumbi – tue gungutun
Korbi – tue krrokun
Prroni – tue rrjedhun
Turtulli – tue turrrnakun
Liqéni – tue ushtuem
Pula – tue kokorisun
Deti – tue shkulmuem (tue gjâmuem, tue shkumuem)
Rika – tue kuakatun
Pata – tue gapatun
Gjethi – tue zhablluem
Biba – tue kërllukuem
Era – tue frymun
Falkoni – tue fjafuem
Kali – tue hìnglluem
Gomari – tue gjallmuem
Kau – tue bulurisun
Lopa – tue pallun
Ujku – tue luruem (uluruem)
Derri – tue húngruem
Dhija – tue vekrruem
Delja – tue blegruem
Cerloi – tue cijasun
Zogjt – tue cingruem (girgilluem)
Bleta – tue xunxuruem (tue imzatun, zukatun)
Maca – tue mjaukatun
Lepri – tue zinglluem
Gjarpni – tue vishkulluem etj.

Marrë nga muri i FB i Agim Morinës, 24 gusht 2022

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.