back to top
20.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024

13 Janar 1923 – Zyrtarizimi i Gjuhës së parë Standarde Shqipe

Gazeta

Zyrtarizimi i Dialektit elbasanas
Zyrtarizimi i Dialektit elbasanas

13 Janar 1923 –

Zyrtarizimi i Gjuhës së parë Standarde Shqipe

Kjo asht Qarkorja e botueme në “Fletoren Zyrtare”, e datës 21 janar 1923, nr. 3, fq. 1, ku thuhej se me urdhën të kryeministrit shqiptar, Ahmet Zogu, të datës 13 janar 1923, autorizoheshin të gjitha zyrat që në aktet zyrtare të përdornin gjithmonë dialektin e Elbasanit që “asht pranue si një dialekt i përbashkët e zyrtar për shtetin t’onë.”
Kështu, me këtë datë, edhe zyrtarisht, nisi me u zbatu gjuha e parë standarde shqipe.

Mbi djalektin zyrtar
Si mbas urdhënit Nr. 148, me 13.01.1923, të Kryeministries ini të lutun të autorizoni gjith zyrat qi në shkrim të akteve zyrtare gjithmon të përdoret dialekti i Elbasanit, i cili asht pranue si një dialekt i përbashkët e zyrtar për shtetin t’onë.”
14.01.23, n. 763

Marrë nga muri i FB i Agim Morina

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.