back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Perendim me diell e me detë Poezi nga Jozef Radi

Gazeta

Perëndim mb detë
Perëndim mb detë

Perendim me diell e me detë

Poezi nga Jozef Radi

Thyej nji copë diell prej diellit tand
dhe mshehma ndër sy,
edhe nji copë det të djegun gushti
merre ndër grushte
e laji buztë e tua n’krypën e ditës që vdes,
derisa diell e det t’bahen bashk’
n’nji pikëlz drit’ pikue në muzg.
 
Mandej ke me pa se mundem me u lindë
njatje ku s’beson askush,
e mundesh me m’gjetë veç ti
me krejt perendimet e diellit tand
mbi detit tim…
gusht 2017 
.
Perëndim mbi detë
Perendim mbi detë

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.