Për çdo pemë tek Liqeni nga Veliaj, një grataçel në zemër të Tiranës – nga Aleks Kapllaj

0
13
Aleks Martin Kapllaj
Aleks Martin Kapllaj
"Mbjellësit" e pemëve
“Mbjellësit” e pemëve

Për çdo pemë tek Liqeni nga Veliaj,

një grataçel në zemër të Tiranës

nga Aleks Kapllaj

Çfarë fshihet pas propagandës së mbjelljes së pemëve nga Erion Veliaj, rreshtimit të ambulancave në qendër të Tiranës, aeroporteve në 3D të Ramës, çelësave të shtëpive garsoniere të tërmetit të ekspozuara si triumf, të bluzave të kampionëve të futbollit (Ronaldos dhe Bufonit) për fëmijët viktima të tërmetit, ministrave kosovarë në qeverinë Rama, qeseve të ndihmave për shqiptarët e varfër gjatë emergjencës sizmike e pandemike?
Çfarë fshihet pas një operacioni të antidrogës në malet shqiptare, pas çdo sekuestrimi të një sasie të hashashit në Portet shqiptare, pas procesit antidrogë si ai i qarkut të Vlorës, pas demonstrimit të automjeteve ushtarake në rrugët e kryeqytetit gjatë Pandemisë? Pyetjet janë retorike dhe përgjigjet dihen nga të gjithë shqiptarët, që e ndjekin me bezdi propagandën e fushatës elektorale të përhershme të Ramës gjatë dy mandateve të tij qeverisëse.
Pas shfaqjeve mediatike të Veliaj, i rrethuar nga administrata e Bashkisë së kryeqytetit, qëndrojnë lejet e ndërtimit të grataçelave që mbushin kryeqytetin me beton aty ku ishin parqet apo parkingjet e pakta që kanë ngelur në Tiranë, apo në vend të vilave tiranase që ishin pjesë e identitetit të kryeqytetit.
.
Mbjellja e Pemëve - pikturë nga Edi Hila
Mbjellja e Pemëve – pikturë nga Edi Hila
Pas ambulancave të rreshtuara në qendër të Tiranës, fshihen mungesa e kushteve të sigurisë dhe ilaçeve në sallat e kirurgjisë, ku tenderat që duhet të garantonin këto kushte, janë të ndara mes disa biznesmenëve afër Ramës dhe ilaçet për kura në spital, duhet të blihen në farmacitë e të afërmëve që punojnë po në spital.
Pas çelësave të disa garsoniereve të “shkundura” para fytyrës së shqiptarëve në ekranet e të gjitha mediave sidomos në ertv të Ramës, fshihet harresa e mijëra shqiptarëve që jetojnë akoma në çadra në dimrin e dytë pas tërmetit.
Pas bluzave që më ndërhyrjen e kryeministrit i dhuruan futbollistët Ronaldo e Bufon për dy fëmijë, qëndron braktisja e shumë fëmijëve jetimë nga tërmeti, që nuk kanë as kushtet minimale të jetesës. E njëjta gjë është me selfit e ministrave e kryetarëve dhe administrata e bashkive, që në vend që të bëjnë një asistencë strukturore mujore me lekë në bazë të gjendjes ekonomike të tyre, për aq kohë sa është e nevojshme, ata dalin në media me dy qese në duar, që nuk dihet me çfarë kriteresh janë dhënë e që konsumohen brenda një jave.
Pas ministrave kosovarë Shahini e Cakaj, të prezantuar me një krenari të qeverisë “kombëtare”, të cilët, pa asnjë kompetencë dhe mediokër, u larguan si të tillë, fshihet “liçenca” e Ramës për të drejtën për të bërë minishengenin dhe dhurimin e territoreve të Kosovës, duke përjashtuar atë në çdo tratativë jashtë kompetencave të tij dhe në dëm të kosovarëve.
Pas aeroporteve në 3D të Ramës fshihet keqqeverisja dhe mosaftësia e tij, për të përfunduar qoftë edhe një rrugë, me strategji kombëtare siç e bëri Basha Rrugën e Kombit, që është sa dhjetra aeroporte të përfunduara e jo në kompjuter.
Në të gjitha operacionet dhe proceset antidrogë, si ai i Vlorës, ku u liruan, me gjykim të lirë, të gjithë të akuzuarit bashkëpunëtore të kultivimit të lëndëve narkotike, drejtues të komisariatit të këtij qyteti (ku Rama është zgjedhur deputet) dhe u mbajtën në burg punëtorët dhe rojet e plantacioneve që punonin për bukën e gojes, ku kultimi në Lazarat në 2013, përbën vetëm 3% i atij që kultivohet sot nga Jugu në Veri në të gjithë Shqipërinë, pas këtyre operacioneve fshihen dhjetra parcela të tjera që punojnë të qetë për prodhimin e hashashit.
Pas vendosjes së automjeteve ushtarake që parakaluan në pranverën e kaluar në Tiranë në kohën e Pandemisë, fshihet demostrimi i forcës dhe aplikimi i ligjeve luftarake në rendin publik nga një ministër, që përdori lëndët kimike ushtarake lotsjellëse kundër protestuesve të opozitës dhe qytetarëve kryeqytetas pas zgjedhjeve lokale moniste dhe shembjes së Teatrit Kombëtar.
Pas propagandës tuaj ofenduese për çdo shqiptar, fshihet grabitja strukturale e të ardhmes së tyre, fshihet varfëria, papunësia, dëshpërimi që gjen zgjidhje, qoftë edhe pjesërisht, vetëm me ikjen e qeverisjes tuaj abuzuese, duke besuar që pasardhësi juaj, Basha ta marrë atë detyrë, si shërbim ndaj qytetarëve të vendit dhe me një frymë gjithpërfshirëse, të afrojë intelektualë të aftë për t’i dhënë shqiptarëve atë që meritojnë.
26 Janar, 2021
.

Related Images:

Artikulli paraprakShqipëria, kjo këpucë e shqyer, në këmbët e Edi Ramës – nga Rezart Palluqi
Artikulli tjetërRefleksione të së djelës… rreth Pandemisë – nga Gjergj Jozef Kola
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.