Pak përpara se të bjerë sipari… reflektim nga Jozef Radi

0
14
Kupa e Botes - Brazil 2014...
Kupa e Botes – Brazil 2014…

Pak përpara se të bjerë sipari…

reflektim nga Jozef Radi

Sonte bie sipari i të Njëzetit Botëror të Futbollit, spektaklit më të madh që po njeh bota, përplasjes futbollistike të krejt shteteve të këtij rruzulli që vërtet vërtitet rreth Diellit, po vërtitet edhe rreth vetes (topit)…
Diku në orët pranë mesnate, (me orën e Europës) e diku aty nga mbrëmja (me orën e Brazilit) do të na shfaqet i plotë triumfi i nji prej dy emrave finalistë: Gjermanisë o Argjentinës, duke salduar ndër gjokse të katërtën Kupë Bote… dhe duke i dhënë vetes kështu lavdinë e së tretës skuadër më të fortë të Botës futbollistike (Brazili 5, Italia 4… dhe Argjentina o Gjermania, prej sonte 4).

Boterori Brazil - 2014
Boterori Brazil – 2014

Brazilin i Botërorit 2014, në historinë e kësaj Kupe, do ta kujtojmë si Skuadër (më zhgënjyesja në histori – dy ndeshje 10 gola të pësuar!!!) dhe si Organizator (vendi ma mikpritës dhe ma i hareshëm sportiv) ku shpirti brazilian me gjithë dhimbjen dhe disfatën që i dhuruan “të blertët e artë” nuk e zbehu aspak entuziazmin e kësaj festë plot ngjyra dhe dritë… Sigurisht nji “Falemnderit” e madhe i takon popullit brazilian, ma e pakta.
Sot në mbrëmje, në të 64 ndeshje, e gjithë Bota do të ndahet midis Gjermanëve dhe Argjentinasve – midis Beckenbauerit dhe Kempesit, midis Maradonës dhe Rummeniges, midis Messit dhe Mylerit… Secili prej nesh i ulur para ekranit do të gjejë motivet për ta vendosë se nga cili kah i ballancës t’i spostojë emocionet dhe dëshirën e fitores, sepse futbolli tashmë s’të lejon as të jesh asnjanës dhe as indiferent, (mbasi tek çdo njeri është nji grimcë sa e arsyeshme aq edhe emotive që e ka të domosdoshme të anojë dikah…)
Ndoshta për kët Futbolli mbetet sporti ma magjik i Botës, pse i bën luftë të hapët indiferencës, së dyti s’i lejon askujt sigurinë e fitores edhe pse mund të jeshë ma i miri ose ma i forti, s’je asgjë derisa tri herë bilbili të shpallë mbylljen e ndeshjes… dhe triumfatorin.

Argjentina 2014
Argjentina 2014

Në një organizim të caktuar, në një kohë të caktuar dhe në kët përballje që vjen si rezultat i nji rruge të gjatë përplot me peripeci, do të shfaqet më së fundi Triumfi dhe Deliri i Fitimtarit të Madh… ku sporti i futbollit të dhuron kënaqsinë e dy krenarive, së pari të krenarisë kombëtare të gjithë atyre që ndjehen të përfaqsuar nga skuadra e vendit të tyre, dhe së dyti të gjithë atyre që edhe pse të shpërndarë nëpër krejt botën, bëjnë tifo për atë skuadër me të cilën ndjehen ma të lidhur shpirtërisht ndër kohra, pa ndonjë motiv të përcaktuar qartë. Të jeshë tifoz i skuadrës triumfuese është emocion i papërsëritshëm, nji magji e rrallë, për të cilën ka nevojë çdonjeri prej nesh, dhe është fatlum kushdo që fati e ka ndihmue ta provojë kët gjë në jetë…
Mbramë, mbas ndeshjes Brazil-Hollandë përjetova nji kënaqësi përlotëse… Në kanalin e Sky-it për Botërorin, qe i ftuar Victor Hygo Morales, komentatori më i madh argjentinas, njëherësh edhe shkrimtar i njohur, “njeriu legjendë që ka komentuar golin historik të Maradonës” ndaj Anglisë, gol në të cilin stilistika e aktrimit futbollistik të Maradonës me stilistikën përshkruese të Moralesit kanë qenë në nji sintoni dhe harmoni të papërsëritshme ekzaltuese.

Victor Hugo Morales
Victor Hugo Morales

Sigurisht komentatori Morales, mbrojti Argjentinën, dhe dha të gjitha arsyet pse fitorja i përket asaj… edhe pse ishte mjaft bindës në arsyetimin e tij, unë s’e ndryshova asgja në mendimet e mia, por ama as fjalës së tij nuk i lëviza asnji presje. Sepse ishte arsye dhe emocion bashkë, ndjeshmëri dhe respekt, krenari dhe pasion në përmasa të tilla që ky aliazhi i tij argjentinas ma bëri çelikun gjerman pak ma të dobët… e në përfundim të komentit… ai tha se ishte i bindur se një koment të tillë ai do ta bënte edhe sonte për Messin!!!
Biseda në studio përfshiu mjaft aspekte të jetës së tij futbollistike dhe ishte ndër më të bukurat dhe më prekëset që kam shijuar ndonjëherë përballë ekranit…
Morales jo pa krenari në mbyllje të bisedës shtoi se: Sot në Rio de Zhaneiro kishin zbritur 100.000 argjentinas të bindur se do ta shihnin ndeshjen në stadium, po edhe nëse nuk e shihnin, ata do ta ndihmonin skuadrën edhe aty jashtë  stadiumit për nji fitore që iu përket atyre dhe vetëm atyre, të bindur se të gjithë do të ktheheshin në Buenos Aires me triumfin e tyre të katër…!?! “Të fitosh një Kupë Bote në Brazil, për nji argjentinas është diçka përtej të imagjinueshmes është kulmi i kulmeve…!! Andrra janë, – i thashë vetes dhe  Moralesit… – nganjëherë edhe dalin!

Gjermania 2014
Gjermania 2014

Gjermanët nuk kanë pasur shumë emocione për të shitur në treg. Ata kanë llogaritë e tyre të zakonshme, dhe bindjen konstante se janë një makinë e palodhur luftarake dhe trofesh… dhe se Gery Lineker së shpejti do të ketë një monument të meritueshëm në Gjermani…
Nuk duhet të harrojmë se Argjentina e sotme është nji skuadër oportuniste dhe cinike dhe më kujton mjaft Gjermaninë dhe Italinë e kohëve të shkuara, ashtu si Gjermania e sotme ka mjaft shpirt latin në futbollin e saj që më kujton mjaft Argjentinën o Brazilin e dikurshëm…
Mendoj se mbas 31 ditësh të ngjeshuna me futboll të bukur, kjo mbetet edhe lamtumira ime e Botërorit 2014… Mbas kësaj çdo shënim ka tjetër shije, sepse do të kemi përballë nji enigmë e zgjidhur… dhe profetët, kur enigmat zgjidhen… s’kanë ndonjë vlerë kushedi se çfarë…!!!
korrik, midis datës 12 dhe 13

Related Images:

Artikulli paraprakBranko Merxhani… në ditarin e Dhimitër Shuteriqi
Artikulli tjetërRamón María del Valle Inclán (1866-1936) – Triumfi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.