Një shënim mbi krimet dhe faljen – nga Avis Gjyshja

0
22
Eduard Krebsbach,
Eduard Krebsbach

Një shënim mbi krimet dhe faljen

nga Avis Gjyshja

Bedri Spahiu në opinionin tim, ka qenë një vrasës i krahasueshëm me ata të kampeve të çfarosjeve naziste. Më poshtë është një ekstrakt nga debati në gjyq midis akuzës dhe mjekut SS, Eduard Krebsbach, i cili ekzekutonte të burgosurit me injektim gazi. Pendimi i Spahiut mua më duket njëlloj si “pendimi” i Krebsbach. Lexojeni!
.
Krebsbach: Kur fillova punën, u urdhërova nga kreu i Zyrës III, që të vrisja të gjithë ata që nuk mund të punonin dhe të sëmurët e pashërueshëm.
Prokurori: Dhe si e bëtë këtë?
Krebsbach: Të burgosurit, të cilët ishin absolutisht të paaftë për punë, përgjithësisht i vrisnim me gas. Disa u vranë gjithashtu nga injektimi i gazit.
Prokurori: Sipas njohurive tuaja, sa njerëz u vranë në këtë mënyrë në praninë tuaj?
Krebsbach: (nuk përgjigjet)
Prokurori: Ishit ju të detyruar për të vrarë ata që nuk ishin të aftë për të jetuar?
Krebsbach: Po. Unë u ishja i detyruar për t’i vrarë këta njerëz nëse mendoja se ata ishin një barrë për shtetin.
Prokurori: Kurrë nuk u ndalët për të menduar se ato ishin qenie njerëzore, njerëz që kishin fatkeqsinë e arrestimit apo që ishin lënë pas dore?
Krebsbach: Njerëzit janë si kafshët. Kafshët që lindin të deformuara ose të paaftë për të jetuar vriten shpejt. Kjo duhet të bëhet për arsye humanitare edhe me njerëzit. Kjo do të shmangte shumë mjerim dhe..
Prokurori: Ky është mendimi juaj. Bota nuk pajtohet me ju. A keni menduar ndonjëherë se vrasja e një qenieje njerëzore është një krim i tmerrshëm?
Krebsbach: Të gjitha shtetet kanë të drejtën të mbrojnë veten kundër njerëzve socialë, përfshirë edhe njerëzit që nuk janë në gjendje të jetojnë.
Prokurori: Me fjalë të tjera, kurrë nuk ju ka ndodhur të mendoni se ajo që bënit ishte një krim?
Krebsbach: Kam bërë punën time i bindur se po bëja më të mirën.
.
(Krebsbach u dënua me vdekje, më 13 maj 1946 nga një gjykatë ushtarake amerikane dhe u ekzekutua duke u varur më 28 maj 1947, në burgun e Landbergut në Lech. Foto është marrë pak sekonda para ekzekutimit)
.

Related Images:

Artikulli paraprakSkandali i gjykatës së Durrësit, pse heshtin të gjithë – nga Neritan Sejamini
Artikulli tjetërKatër gabimet e Kryeministrit mbas 30 qershorit – nga Elmaz Sherifi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.