Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago” – nga Saimir Kadiu

0
30
Boris Pasternak -
Boris Pasternak - "Doktor Zhivago"
Boris Pasternak (1890-1960)
Boris Pasternak (1890-1960)
Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago”
nga Saimir Kadiu
“Sa e mrekullueshme të jesh gjallë, mendoi ai.
Por pse dhemb gjithmonë?” Pasternak – “Doktor Zhivago”
10 shkurti 1890… është ditëlindja e gjeniut që shkroi “Doktor Zhivago” (1957)…
Boris Pasternak lindi në Moskë 134 vjet me parë…
Babai i tij ishte piktor (Leonid Pasternak) dhe nëna e tij, një pianiste e famshme.
Ata inkurajuan tek Pasternaku i ri dashurinë për letërsinë që në moshë të re.
Ai kalonte orë të tëra vetëm në dhomën e tij të gjumit duke lexuar klasikët e letërsisë ruse – Tolstoj, Dostojevski, Turgenev dhe Pushkin.
Dy librat e tij të parë ishin përmbledhje me poezi: “Një Binjak në Re” (1914) dhe “Mbi Barrierat” (1917).
Pas Revolucionit Bolshevik të vitit 1917, ai vendosi që proza mund të trajtonte më mirë problemet e kombit, dhe kështu filloi të shkruante letërsi.
Në fillim të viteve ‘30, ai filloi punën për kryeveprën e tij, “Doctor Zhivago”, një roman epik që ndjek jetën e më shumë se 60 personazheve, në gjysmën e parë të Rusisë së shekullit të 20-të.
Ai ka shkruar: “Gjithmonë kam ëndërruar një roman në të cilin, si në një shpërthim, do të shpërtheja me të gjitha gjërat e mrekullueshme që pashë dhe kuptova në këtë botë”.
Romani përfundoi në vitin 1955 dhe ai e “nxjerr kontrabandë” nga Bashkimi Sovjetik te një botues në Itali.
Pasternak e dinte se po firmoste dënimin e tij me vdekje, por ai ndjeu se duhej ta bënte një gjë të tillë.
Romani u botua në vitin 1957. Ai u ndalua menjëherë në Bashkimin Sovjetik, por u bë një best-seller ndërkombëtar, duke u shitur 7 milion kopje në mbarë botën.
Mbas një viti Pasternakut iu dha çmimi Nobel në letërsi, por ai u detyrua ta refuzonte atë.
Ai i kaloi dy vitet e fundit të jetës së tij duke jetuar në një “koloni” shkrimtarësh, i kënaqur me faktin se romani i tij ishte botuar, megjithese nuk mundi të shihte një kopje të shtypur.
Boris Pasternak vdiq në vitin 1960.
Në vitin 1989, djali i tij më në fund pranoi çmimin Nobel në emër të Boris Pasternak.

Marrë nga Muri i FB, Saimir Kadiu, 10 shkurt 2024

Related Images:

Artikulli paraprakMusine Kokalari mbledh në Prishtinë intelektualët, – një konferencë në 107 vjetorin e lindjes së saj
Artikulli tjetërKadareja dhe Pesë Intelektualët Francezë nga Robert Martiko
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.