back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Boris Pasternak

Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago” – nga Saimir Kadiu

Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago” nga Saimir Kadiu “Sa e mrekullueshme të jesh gjallë, mendoi ai. Por pse dhemb gjithmonë?” Pasternak -...

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi

Louis Aragon - takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! nga Skënder Sherifi Mes Komunizmit stalinian dhe Poezisë liriko-sentimentale Mes borgjezisë, luksit alla francez dhe Lufta...

Copëza shënimesh… – nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi

Copëza shënimesh...  nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi  Vjeshta e tretë - Historia e një kafeje Ishte ditë vjeshte. Një shi i imtë dhe...

Atje ku poetët vriten – Osip Mandelstam – nga Artan Kafexhiu

Atje ku poetët vriten - Osip Mandelstam nga Artan Kafexhiu Fjalët e poetit tingëllojnë profetike përhera. Ai e dinte me siguri, se do të vinte një...

Fryma… – nga Muç Xhepa

Fryma nga Muç Xhepa “...Ata e përmbysin rendin e vjetër në pak orë ose ditë, i gjithë rrëzimi përtokë me forcë zgjat disa javë ose më së...

“Dekonstruktimi” oruellian i diktaturave, si kumt gjithëkohor…” nga Emi Krosi

“Dekonstruktimi” oruellian i diktaturave, si kumt gjithëkohor nga Emi Krosi (Shёnime tё shpejta mbi romanin “15 ditё prilli” tё Anissa Markarian)   Në tejqyrën e realitetit të...

Librat e mi janë plagët e mia… në Republikën e katandisur të letrave!! Intervisë me Roland Gjozën

Librat e mi - plagët e mia... në Republikën e katandisur të letrave!* Intervisë me Roland Gjozën - poeti, tregimtari, romancieri, lëvruesi i esesë...

7 poezi nga Evgenij Evtushenko (18 Korrik 1933 – 1 Prill 2017)

7 poezi nga Evgenij Evtushenko  (18 Korrik 1933 - 1 Prill 2017) sjellë në shqip nga Maks Rakipaj 18 korriku është data e lindjes së poetit dhe...

Vdekja e Albert Kamysë: aksident apo vepër e KGB-së…?!? nga Ilir Seci

Vdekja e Albert Kamysë aksident apo vepër e KGB-së...?!? nga Ilir Seci Me 4 Janar të vitit 1960, do të vdiste në një aksident me makinë,...

Svetlana Alexievich – Nobelistja e Letërsisë 2015 – nga Klodi Stralla dhe Ilir Seci

Svetlana Alexievich - Nobelistja e Letërsisë 2015 Të skalisësh një epokë nga Klodi Stralla Çmimi Nobel për letërsi 2015, iu akordua bielloruses Svetlana Alexievich, e cilësuar si...

Boris Pasternak (1890-1960) – Njerëzit e Përkryer

Nuk më pëlqejnë njerëzit e përkryer, ata kurrë s'janë rrëzuar, kurrë s'i ka penguar kush. Ata s'e kanë zbuluar dot bukurinë e jetës.

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.