back to top
16.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Çmimi Nobel

Kadareja dhe Pesë Intelektualët Francezë nga Robert Martiko

Kadareja dhe Pesë Intelektualët Francezë nga Robert Martiko Mjafton një frazë e vetme filozofike, me përmbajtje logjike, për të hedhur mendimet e tyre në koshin e...

Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago” – nga Saimir Kadiu

Një fluturim mbi jetën e Pasternakut dhe “Doktor Zhivago” nga Saimir Kadiu “Sa e mrekullueshme të jesh gjallë, mendoi ai. Por pse dhemb gjithmonë?” Pasternak -...

45 mijë letra anonime, për mos t’u marrë “Nobeli” shqiptar – Opinione rreth një shakaje që ndokush e merr mjaft seriozisht

45 mijë letra anonime, për mos t'u marrë “Nobeli” shqiptar Opinione rreth një shakaje që ndokush e merr mjaft seriozisht Dodë Mëlyshi Thuhet se 45 mijë letra...

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores…

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores... Pasi fitoi Çmimin Nobel, shkrimtari Albert Kamy mendoi që të falënderojë të parën nënën e tij, dhe...

Nobeli” si një “ambulancë shpirtërore” e njeriut pacient… nga Rezart Palluqi

Nobeli” si një “ambulancë shpirtërore” e njeriut pacient… nga Rezart Palluqi Sipas mendimit tim, çmimin Nobel e meriton ai shkrimtar që sakrifikon për popujt që...

Giuseppe Ungaretti – Poeti – që s’e lodhi përsosja… nga Jozef Radi

Poeti, që s’e lodhi përsosja...* nga Jozef Radi kushtue poetit Nobelist Giuseppe Ungaretti Të përkthyemit, mbeti nji provokim i hershëm i rinisë sime. N’at labirinth jete ku na...

Disa refleksione të shpejta mbi një intervistë të Kadaresë Maks Rakipaj

Disa refleksione të shpejta mbi një intervistë të Kadaresë nga Maks Rakipaj Para disa ditësh lexova një intervistë të shkrimtarit Ismail Kadare dhënë gazetës “Zëri”...

Prof. Champseix: Ja pse Kadare nuk e merr çmimin Nobel…

Prof. Champseix: Ja pse Kadare nuk e merr çmimin Nobel... nga Kreshnik Bekteshi kultplus Profesori nga Universiteti i Parisit Jean Paul Champseix, ka thënë se shkrimtari...

Dordoleci – esse Gabriel Garcia Marques

Dy fjalë rreth këtij përkthimi te Gabriel Garcia Marquez nga Jozef Radi Në vitin 2000, Gabriel Garcia Marques, u ballafaque me nji tumor... dhe për gati...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.