Në pritje të botimit të Trilogjisë së Lazër Radit – nga Afrim Hysenaj

0
7
Pjesa për Gjeçovin marrë nga libri
"Mjegullnaja e nji Kohe te Larget" - Lazër Radi
Pjesa për Gjeçovin marrë nga libri "Mjegullnaja..." i Lazër Radit
Lazer Radi “Mjegullnaja e nji Kohe te Larget”

Në pritje të botimit të Trilogjisë së Lazër Radit

nga Afrim Hysenaj

Reflektim mbi librin “Mjegullnaja e nji kohe të largët”

Prej afro 10 ditësh kam përfunduar së lexuari librin “Mjegullnaja e nji kohe të largët”, me autor Lazër Radin. Nji botim i paraqitur për së pari në Panarin e Prishtinës 2018, ku këmbëngula ta gjej e ta blej këtë libër.
Isha me pushime në plazhin e Shëngjinit, kur e përfundova së lexuari këtë vepër sa biografike aq edhe artistike. Nuk e konsideroj veten ndonjë kritik letrar, por di të them se mënyra e të shkruarit, gdhendja e personazheve, origjinalitetit i mendimeve, fryma e gjallë e asaj “kohe të largët”, (rreth një shekull më parë) si dhe dialekti në të cilin është shkruar më kanë dhënë një kënaqësi të rrallë, dhe ma kanë shtuar dëshirës për ta lexuar vazhdimësinë e kësaj vepre. Dëshirë e mbetur në mes, në pritje të botimit dhe të leximit të historisë së kësaj familje, dhe rrugëtimi i saj në Shqipëri.
Secili rrëfim jete brenda libri është përzgjedhë e shkruar me aq kujdes sa të duket se je ti vetë duke e jetuar atë histori. Secili tregim është një histori e gjallë e katrahurës sonë të përbashkët, po edhe përpjekjeve pafund për lirinë tonë kombtare.
Mbas afro 90 vitesh, kjo vepër e ka rikthyer Lazrin e madh, për të jetuar me brezat e rinj të qytetit të Prizrenit dhe për mos t’u larguar kurrë më nga vendi ku ai u lindi dhe u rrit. Simbas leximit dhe vlerësimit tim, ai do jetojë brez pas brezi me prizrenasit, dhe prizrenasit do ta mësojnë më mirë historinë e qytetit të tyre përmes këtij libri…
Ndjehem tejet i kënaqur që pata mundsinë ta kaloj ndër duar dhe ta kem në bibliotekën time këtë libër. Tash pres me padurim vazhdimin e serisë së botimit te librave të tjerë të Lazër Radit.
U shtoftë ndër breza gjaku i këtyre intelektualëve të përkushtuar, dhe kurrë mos u harroftë mundi dhe sakrifica e tyre si dhe kontributet që ata dhanë për Kosovën, Shqipërinë dhe gjithë hapsirën ku flitet gjuha shqipe.
4 gusht 2018

 

Related Images:

Artikulli paraprakKelmend: Leqeve të Hotit, kah mrekullia e bjeshkëve thërret me kushtrim – reportash nga Albert Vataj
Artikulli tjetërSimpatia e Kardinalit Reinhard Marksi për Karl Marksin! Heshtja dhe lejimi i Papa Françeskut! – nga Maike Hickson
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.