7.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Maks Rakipaj: Tri poezi të reja ka Trilussa

on

|

views

and

comments

Maks Rakipaj
Maks Rakipaj

Maks Rakipaj: Tri poezi të reja ka Trilussa

Në vend të nji urimi për Maksin… Jozef Radi

Maks Rakipaj, kishte para dy ditëve nji përvjetor të vetin…!! Si zakonisht në ksi datash miqtë t’rrasim si “peshqesh” at ma të lehtin “100 vitet”, dhe me nji fjalë t’vetme, lajnë gojën për gati 365 dhe të gjithë vazhdojmë rrugën për hesap tonë… Meqë Maksin e njofta prej Trilussës, që un e doja fort, (po s’guxoja me iu fut përkthimit); e paska dashtë edhe ai (po pati at ndriçimin me e përshtatë në dialekt të Tironës), u bomë miq… duke dashtë për dreq të dy të njëjtin burrë, (edhe me mustaqe po deshe!!!)… Trilussën! Epo kjo pikë e zezë…!!! Po tashma kemi gjetë paqe… Ai me lezet e lodh Trilusën mirë e mirë me muhabete Tirone ene ma jep m’u ashtu t’lodhun… Dhe un mbaroj pune… ja kështu pothuj përditë flasim, ngucemi, grricemi po ene zihemi… për t’u rrafë halà s’jemi rrafë… se jemi pak larg me shpi… po n’menje e kemi të dy… ja kemi bo benë njoni qetrit… Unë jam pak mo i favorizum për çeshtje anagrafike, (edhe urimin ai boj me t’futme, sepse ka tre vjet, që m’duket se thotë të njejtën moshë…) po osht edhe pak dinak… se shkodran pri Puke e kisha nigju, po tirons pri Përmeti… kët ma msoj Maksi!!!!
Ja pra kështu, me Maksin edhe pse ndajmë të njëjtin burrë, jemi miq… miq mër miq, miq facebook-u, që shpesh vlekan aq shumë sa s’e ke idenë, sepse i kemi shpitë larg… dhe padashtas… rujmë distancën…!!!

Trilussa (1871-1950)
Trilussa (1871-1950)

Ujti ne Vena nga Trilussa

Kur dal notën pri mjehone pak si rrumull,
tyrqeta m’thot menja pse nihem pak turbull,
ne pse mir e dij qi s’jom vet i dytë,
m’bohet se po m’vje ene i qetër njit,
e m’kap pri krahu, e m’kallxo ne rrugën
m’run pri njatynve qi fusin gjithkah hunën.

Vazhdoj e kënoj, e qesh për qejf tem,
pse i rrihet qetrit pa m’dhon i dor men:
-Sa her t’kom thon, qi t’pimen ta lejsh?
Lodhmi kot, rradakja jote s’merrka vesh!
-Drejt e ke – i thomi, po si t’boj mer bab,
ajo ma qet t’keqen, m’osht bo si ilaç.

-M’pëlqe mër jahu, s’un rri dot pa pi,
kur jom i mërzit, ne ti mir e di,
vij priherë m’qef, veç ta thith nji pik,
ene më gzo zemra, qi s’ka gëzu kurrë,
ene bohem trim, e s’boj ken për burrë,
flas njashtu pa fryk, sumën hiç s’e rruj.

-Ktu osht e keqja, se ti s’bohesh zap,
t’gja vetja i meçëm ene rri tuj llapë,
llapshe ene sonte, gjasme nuk e dijshe
se llapa e gjatë t’bi vetëm rreziqe,
ti je xhanon burr, do me ta thon t’drejtën,
krah po s’tu bo kush, s’ke çër bo i vetëm.

Merr shemëll pri Kikut, ai po, ka lizet,
si e bo zap veten, sa me kujdes flet:
kur shef qi ai qetri osht i cop zagari,
Kiku veç i thot “Ti je çun për s’mari!”
se vallaj mer çuno kena ra fort m’hall,
duhet kajhere m’i thon derrit dajë!
Kurse ti, po u shtrove ene nis me pi,

vje m’qef, o Zot, ne s’do me ja dit,
se aty maton njoni po t’përgjo,
krejt ato çèr thu m’bllok po t’i shëno,
ne kaptinën tund e bo “Po, për zotin!”
e për ty meno si me t’rras kaqolin.
Po at prrallë pse e the, apo menja t’hiku?

Me Morr’n e kaptinës ne Morr’n e ati mikut:
Pse mi edukat e qun k’tena ti,
s’thuhen gjithfar gjojnash m’tavolin tuj pi?
Po atyne t’shkretët qi hajshin e pijshin?
As e çave turrën, qi ua vshtire ushqimin!

Nigjo ktu i thom, ene maj vesh mirë,
kush osht qelbsin ka për t’njel qelbsinë:
ene për nanjonin qi nihet si morr,
s’i vje mirë hiç fare, e t’nigjo me zor.
Me Morr’n e ati mikut e ke dhi fare,
nji pri atij mikut sa robi qit pare?

Pranej t’del mo mir, me e thon t’vërtetën
e mira e t’mirave osht: me e majt veten.
Sa ma pak ta hapshim at t’shkretë gojë,
voj kish për t’shku bota, ne mo mir se voj!
vallaj ene mu ka për t’më rujtë Zoti,
pri ksaj llape t’gjat qi lef kotsikoti!-

Veç kur m’del e pimja, ene bohem esëll
shof i her përqark, bre po qekam vetëm,
mooos e paskam dhi, kaqi gjo kuptoj
Eh shyqyr, me vete ene kryqin boj,
qi halà m’dynjo ka ne rob përsmari,
qi s’t’lojn m’u xarru ne kur t’zeka halli.

Për Mimin nga Trilussa

A man men mi goc, at takim’n e parë,
kur i shkrujtëm emnat si m’nji lapidar,
mrapa atje ke muri, asaj kishës vjetër,
kur kalojshim bashk ka mahalla qetër?
Ene bukur shkrujta me i maje brisku:
“Ktu Mimin e bukur e ka puth ai Kiku…
njimenonqin e izetenji, m’fun korriku”
S’di si m’çun komët parsidje m’at ven,
as e kom mor vesh, as i gjo s’maj men,
di qi m’u kujtu, ishem çun i ri,
m’u kujtun belatë, qi kom hek me ty,
festja m’erdh vërdall m’u bo sikur t’pash,
me fistonin e bukur gjith lule munafsh
m’u kujtu kapelja qi majshe m’kaptin
mush me tranafila rretheqark t’ngrim…
-Eh, mèr Kik, mer Kik, – t’shkume ne t’harrume,
po me at moj brisku ç’osht ajo e shkrume.
ene gati sytë m’u mushne me lot,
kur për dreq, po shof njaty pak mo posht,
tjera data, vite, ene të tjerë emna:
“Baromi ne Filja – i kon bashku zemrat,
mu m’kët ven jon puth e kon bo dashni…
njizet e tet gusht, imijeshtatqin e izetenji”.
-Hik, mèr Kik, – i thashë, paska ne mo keq,
Shif t’shkretin Barom, paska treqin vjet…!!!

Sevapi nga Trilussa

Nji Mizë këlltum… m’i kavanoz,
përgjyms me dhall a me kos,
na met njit ne s’delte dot,
e luj me krah e luj me kom,
po e hate veten ashtu m’dhom,
ne mas gastares u përpiqte,
po ah, ç’e do! Mo keq u njiste.

I Merimong qi po punote
nolt pri hatllash, po e shikote
ne zgjati fillin si pelivon,
e zbriti drejt ke Miza jonè:
-Amon si qeke, e mytme m’vjom!
Jo s’ëm bo zemra m’e t’lon kshtu,
cop do t’bohem veç me të pshtù…
I her po e qis, po i boj sevap,
masanej t’shof… e ha për darkë.

Si Merimong u silla me drejtsi,
veç… robt bojn imijë herë mo zì.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.