10.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Largojeni Baton Haxhiun nga Ekranet Shqiptare! – nga Milaim Nela

on

|

views

and

comments

Baton Haxhiu te Syri TV
Baton Haxhiu te Syri TV

Largojeni Baton Haxhiun nga Ekranet Shqiptare!

nga Milaim Nela

Të deklarosh në mes të Tiranës në televizonin më të ndjekur se të drejtat e serbëve janë shkelur gjithandej në Kosovë pas luftës është e papranueshme!
Éshtë kriminale!
Është antishqiptare!
Është Antikombëtare!
Çfarë provash të tjera doni që ky njeri është një shqipfolës i pështirë, një lëkurëshitur që mbron hapur dhe bile më arrogancë interesat e Serbisë!
Unë nuk e di kush është pronari i Syri TV, por kushdo që të jetë i bëj thirrje të vendosë veton e ai njeri të mos shkelë më studiot e këtij televizioni!
I bëj thirrje gazetarit Çim Peka se nëse në dejet e tij ka gjak shqiptari të mos e marrë më këtë vemje gjakprishur edhe nëse i kushton vendin e punës!
Jo vetëm ky televizion po çdo media që flet shqip duhet t’i bëjë Bllok Baton Haxhiut!
Kjo deklaratë e Baton Haxhiut është tejkalim i çdo kufiri të deklarimit të një shqiptari!
Pretendimet e Baton Haxhiut nuk i kanë as serbët e Kosovës!
Ato që thotë Baton Stanishiçi nuk i thotë as Nenad Rashiçi e as Rada Trajkoviçi!
Sovranizmi pa mirëqenie nuk ka kuptim – thotë Stanishiçi. Pra ai sugjeron kthim nën Serbi se vetëm atëherë shqiptarët do kenë mirëqenie!
Ky njeri është negociatori i nëndheshëm i Ballkanit të Hapur dhe pasi futi delikuentin Edi Rama nën ombrellën e Vuçiçit i është kthyer Kosovës dhe zhbërjes së Pavarësisë së saj!
Hiqeni plehrën nga ekranet shqiptare se po jo fyen ju!
Hiqeni se po fyen të gjithë shqiptarët!
Çfarë doni që ai të bëjë më shumë që ju t’i thërrisni mendjes dhe ndërgjegjes kombëtare!?
A e kuptoni se ai po shkelë i mbi gjakun e 13.000 shqiptarëve të vrarë nga makineria serbe!
A e kuptoni se duke lejuar deklarata të tilla po lëndoni shpirtërat e mbi 1300 fëmijëve të vrarë në Kosovë nga makineria serbe!?
A e kuptoni se duke lejuar Baton Haxhiun të bëjë shërbime të tilla mes medias shqiptare po përdhunoni edhe njëherë 20.000 gratë dhe vajzat shqiptare të përdhunuara nga makineria serbe!?
A e dini se akoma mbi 1500 viktima të pafajshme akoma nuk kanë varre!?
Kjo është thirrje nga shpirti!
Është thirrje që rrjedh nga dhimbja për ata që akoma nuk kanë gjetur drejtësi!
Nëse i thoni vetes gazetarë shqiptarë dëgjojeni zërin e ndërgjegjes tuaj profesionale e kombëtare e shporreni këtë njeri e të shkojë ta bëjë propagandën e tij në televizionet e Beogradit, por jo në mediat shqiptare!
Sot e ka derdhur kupën!
Nga sot e tutje kushdo që fton Baton Haxhiun jo vetëm që nuk i shërben interesit publik të shqiptarëve por i shërben Aleksandër Vuçiçit dhe interesave të Serbisë!
Kjo është vija e kuqe!
©️ Milaim Nela

.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.