Lamtumira e një Mbreti… – nga Adriatik Riza Dosti

0
7
Edson Arante de Nascimento - Pele
Edson Arantes de Nascimento – Pele

Lamtumira e një Mbreti…

nga Adriatik Riza Dosti

Absolutisht që e enjtja e 29 dhjetorit 2022, do të hyjë në historinë e futbollit botëror e veçmas atij brazilian… si dita më e errët dhe më e trishtë, sepse pas kësaj dite… Ai – Mbreti i vërtetë i lojës më magjike në botë, frymëzuesi i miliona dashamirësve, ndjekësve dhe interpretuesve të futbollit… i famëshmi e i magjishmi Pele nuk jeton më fizikisht!
Eshtë shuar sot, në moshën 82 vjeçare… Çfarë trishtimi!
Vetëm fizikisht… pasi Pele do të jetojë përjetësisht falë asaj çka bëri për vite me rradhë e po falë asaj mrekullie sportive që la pas… si një trashëgimi e thesar të çmuar për mbarë botën sportive e jo të tillë…
Jo me kot qeveria braziliane e shpalli atë që pas 1962, Thesar Kombëtar dhe e ndaloi shitjen e tij përballë çdo lloj çmimi, ofertë e klubi… [përjashto marrveshjen mes Brazilit e USA dhe vetë Peles për ta rimbyllur karrierën e këtij të fundit në shërbim të promovimit të futbollit në Amerike teksa luajti për gati 2 vjet 1975-77 për ekipin e Cosmosit]… duke e shndërruar atë në figurën më popullore e më të dashur sportive në vend, por edhe në mbarë botën!

Pelè - Mbreti Futbollit
Pelè – Mbreti Futbollit

…Për të mos i konsumuar fjalët kot e para kohe… sot u largua dhimbshëm nga kjo botë… e sot pushoi së rrahuri zemra e Mbretit të vërtetë të Futbollit… Ikonës e legjendës së futbollit botëror, më të madhit të të gjitha kohrave… të vetmit 3 here kampion bote Pele!!
Askush si ai… as dje e as sot… dhe këtu e kam fjalën me vite karriere, magjira futbollistike, shifra, fakte, trofe, gola fantastikë të realizuar nga çdo pozicion e distancë, me kokë e me këmbë… rekorde… personalitet, dinjitet, karakter… CV sportive e njerëzore, etj etj…
Të gjithë që e panë Live gjatë karrierës sportive mbeten ende të mahnitur nga mrekullia e magjia Pele… i papërsëritshëm… veçmas teknikisht e fizikisht…
Për ata që e kanë thjesht me të dëgjuar Pelen… e që mendja u është bërë disi çorap pas Messit e Cristiano Ronaldos… do t’u rekomandoja te shihnin, shfletonin e lexonin pak më shumë për Gjeniun brazilian të futbollit, të rrëmonin nëe autobiografinë e tij… e të bindeshin qoftë edhe përmes sekuencave fatmirësisht të shumta filmike se si Pele… botës së futbollit vështirë se i vjen më një i dytë tjetër… absolutisht Jo! E kam tashmë bindje absolute dhe jam me fat që e pashë Live në fushë teksa asnjëherë s’e kam vënë në dyshim se ai ishte 1 e do të mbetet përjetësisht po 1!

Skuadra Braziliane Qatar 2022 - Nderon Pelen
Skuadra Braziliane Qatar 2022 – Nderon Pelen

18 vjeç… dhe kampion bote… madje 3 herë i tillë brenda 12 vjetësh: 1958, 1962 dhe 1970… mbi 1000 gola të shënuar… 21 vjet futboll profesionist i luajtur… Numri 10 mitik… Endrra e çdo fëmijë… Shembulli brilant për çdo futbollist profesionist… E ç’nuk ishte Pele – gjithçka!
E pas tij… unë personalisht rendis Maradonën, Cruyff, Beckenbauer, C. Ronaldo, etj me radhë… por mbi e para Peles: s’vë asnjë!
Trishtim e dhimbje sa më s’ka për largimin tënd Mbreti Pele!
Të prehesh në Paqe e të qoftë i lehtë Dheu i Atdheut tënd – Brazilit të cilin e deshe aq shumë e ndaj i dhe atë lloj Lavdie si askush tjetër… por edhe ai të donte e të çmoj aq shumë si askënd tjetër!
Mirënjohje për gjithçka të bukur dhe emocionuese që na dhurove për vite me rradhë – o magjistar i futbollit – Edson Arantes do Nashimento – Pele!

Edson Arantes de Nasciemento & Diego Armando Maradona
Edson Arantes de Nasciemento & Diego Armando Maradona

Marre nga muri i fb i A.R.D, 29 dhjetor 2022

Related Images:

Artikulli paraprakKlora… – E mbijetuemja e Kampit të Tepelenës – nga Dafina Sinani
Artikulli tjetërHistoria e Fisit të Kaloshëve
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.