Ji dashnia jote e Parë! nga Ada Halilaj

0
10
Ada Halilaj - Ji dashnia jote e parë
Ada Halilaj - Ji dashnia jote e parë
Ada Halilaj - Ji dashnia jote e parë
Ada Halilaj – Ji dashnia jote e parë

Ji dashnia jote e Parë!

nga Ada Halilaj

Kundër tana profecive,
rregullave, parimeve të shenjta e laike, diktimeve me gojë e shkrim,
kërcënimeve e ndëshkimeve, propagandave e rrenave,
të bërtitunave e shkelmave, traditës e moralit,
turpit e turpnimit, thirrjes për sakrificë e sakrificës së nëpërkambun,
shtypjes e përkuljes, ndjenjës së fajit e frikës së ndjenjës,
çmimeve dhe premtimeve;
kundër tana pasqyrave, vetrinave, fotografive të ardhuna keq,
shigjetës së peshores, modelit “e hollë-e gjatë-e bukur”,
ekraneve dhe reklamave, kritikave, talljeve,
shpatës mbas shpinde e gishtave mbi plagë;
kundër krahasimeve, garave, vrapit për vendin e nderit,
uniformave, monomendimeve, turmës dhe shumicës,
zakoneve dhe imponimeve;
kundër njerëzve që s’ta deshtën lirinë;
kundër atyne që t’i mbyllën sy e gojë e që e plotë siç je
nuk iu mjaftove mjaftueshmërisht;
kundër gjithçkaje pa shpirt e pa dashni,
Mos i del kurrë kundër vedit!
 
Mos e zbut oreksin për dije, aventurë e udhëtim.
Lufto me paqe e talent.
Kujdesu për andrrat tuaja sikur të ishin fëmijë.
Ndigjoje deri në fund kangën e lëkurës që t’asht ba shtëpi.
Frymëzoju nga imperfeksionet e tua.
Priti pa frikë gabimet që po vijnë rrugës.
Njihe mirë hartën e trupit dhe shëndetit tand.
Mos e fsheh as guximin, as vetëbesimin e as skuqjen e faqeve.
 
Thuj ç’ka mendon me fjalët që beson ma fort.
Mendo gjatë, shkurt, me zemër a me arsye.
Mendo me mendim. Kujtoju për kujtimet.
Gjej kohë me e dashtë kohën.
Njerëzve përpiqu me ua prekë ndërgjegjen e jo me ua vra shpirtin.
Para se me fjetë mos numro as delet e as yjet…
po fytyrat e atyne që don.
Mos kërko gjithmonë veç diell e dritë.
Lype edhe shiun, stuhinë e dhembjen e natës uroje me tanden.
Puno! Prano çdo punë me kushtin e vetëm:
mos ta tradhtosh dinjitetin tand human.
 
Qesh nëse të qeshet.
Qaj nëse të qahet.
 
Të paktën një të diel në muaj,
mos harro të shkosh në bibliotekë, në teatër, kinema,
park, mal o det… vetëm o me të tjerë.
Beso në fe, beso në art, beso në një qytet,
beso në një gur a në një flutur.
Beso në ç’ka sheh, beso në imagjinatë, beso në dialog,
beso në jetën mbas vdekjes a në shumë vdekje njëherazi.
Beso pa marrë leje e pa dhanë shpjegime.
Beso te liria jote dhe te bolleku i saj!
 
Duaji tana kafshët. Respektoji tanë njerëzit,
sidomos ata që të ngjajnë ma pak.
Vetëstërvitu, vetëedukoju, vetëvlerësoju!
Merr e jep. Ndihmo e kërko ndihmë. Fal e falu!
 
Ji dashnia jote e parë…
mandej duj e lenu me të dashtë!
 

 

Related Images:

Artikulli paraprakBiografia e Harry T. Fultz (29 Dhjetor 1888 – 30 Dhjetor 1980)
Artikulli tjetërRreth librit “Vjersha” i Luigj Gurakuqit (1940) me parathanje nga Gjon Kamsi (Gjikam)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.