Rreth librit “Vjersha” i Luigj Gurakuqit (1940) me parathanje nga Gjon Kamsi (Gjikam)

0
16
Luigj Gurakuqi - Vjersha (1940)
Luigj Gurakuqi - Vjersha (1940)
Luigj Gurakuqi - Vjersha (1940)
Luigj Gurakuqi – Vjersha (1940)

Rreth librit “Vjersha” i Luigj Gurakuqit (1940)

me parathanje nga Gjon Kamsi (Gjikam)

Për të parën herë vjershat e Luigj Gurakuqit dalin në dritë të përmbledhuna në nji vëllim të posaçëm.
I mblodhëm, të shpërndame si ç’ishin aty këtu, ndër revista e libra të kohës.
Rrjeshtimin e bàmë mbas nji rendi e nji kriteri qi e gjykuem mà të mirë e mà të pëlqyeshëm, tue sjellë ato ndryshime alfabeti dhe at njisi, sidomos orthografije, qi leu e u pjek mà vonë në udhëheqjen e Tij, si dihet e dishmohet nga shkrimet qi mbrapa ka lànë.
Oroet qi Gurakuqi u shtoi vjershavet të veta, i vumë në fund të secilës, ashtu si i gjetëm të bàme prej Tij.
Datat nuk mujtëm me i pasë të gjitha, por ato q’i gjetëm të shenjueme, i vùme përposht të çdo vjershe.
Në mbarim, nji radhue kronologjik i të gjitha vjershave të vëllimit, dëften, me rend, të gjithë veprën poetike të Gurakuqit.
Nuk mund të thomi se i kemi mbledhë të gjitha. Të tjera mund të dalin mà vonë prej atyne q’i i dijnë dhe i ruejnë e do t’ua dijmë fort për nderë po të na i njoftojnë.
Kemi shtue, edhè katër vjersha qi i kanë kushtue poetent e shkrimtarët mà në zà të Shqipnis, të cilët dishmojnë në mënyrë të dukshme e në kohë të ndryshme, vlerën e naltë t’artit poetik dhe të ndiemen atdhetare të Luigj Gurakuqit.
Nji e i vetëm ka qenë qëllimi i ynë në këtë punë.
Të këtij mèndatari të naltë, të këtij Atdhetari të pastër e të madh të Shqipnis, me fillue me u dhanë me anë dokumentash të saktë Shqiptarëvet qi mbajnë të gjallë kujtimin e të Mëdhajve T’onë, atyne qi s’e kanë dhe breznìs së ré qi don m’u rritë në besën e tyne, nji njoftim t’imtë e të plotë, të jetës mèndore e morale të Luigj Gurakuqit, të mundit të cenëshëm dhe të përpjekjes së naltë për m’u shprehë dlirët e fuqishëm, me pasunue me visare të reja arti e bukurije gjuhën amtare, me kallë në zèmrat e në mèndet shqiptare dashnìnë për Zot e për Atdhè, për vepra të mbara e bujare.
.
Luigj Gurakuqi (1879-1925)
Luigj Gurakuqi (1879-1925)

Dëshìr!

T’mujshe sot n’k’t ditë t’bukur, gjith lulzue
T’nji zogu me vù mbrapa nji par’ fletë
E fluturim me to n’Shqipni me shkue
E mbrenda s’bukurës Shkodër sot m’u gjetë,
Me gjinì, dhe miq m’u përqafue
Edhe me dhanë gjith ç’kam t’imen rini
T’mujshe me fluturue sot n’Shqipëni
Dheu i huej, 20 prill 1901
 
 

 

Related Images:

Artikulli paraprakJi dashnia jote e Parë! nga Ada Halilaj
Artikulli tjetërNëpër labirintet e mekanizmit të “Rritjes” – Vargu i Fibonaccit nga Klodi Stralla
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.