back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024

Ja pra, ky është futbolli… – nga Adriatik R. Dosti

Gazeta

Adriatik R. Dosti
Adriatik R. Dosti
Ja pra, ky është futbolli…
nga Adriatik R. Dosti

Pak rreshta rreth ndeshjes së parë çerekfinale
të UEFA Europa League (Liverpool-Atalanta 0-3)

Vjen Atalanta e Bergamos – Itali… prej vendit të 6 në Serinë A… dhe mund thellë madje e shkatërron totalisht brenda në fushën e vet në Anfield Road 3-0, Liverpoolin e famshëm të Anglisë dhe pretendentin kryesor të sivjetëm për Titullin Kampion në Atdheun e Futbollit!
“Italianët mos i lër të të shënojnë të parët dhe as të bëjnë lojen e tyre tipike me kundërsulm… ndryshe ata të vënë përpara dhe s’ka zot t’i ndalë!” – thoshte vite përpara Maradona… dhe sa të drejtë që kishte…
Një lojë e jashtëzakonshme e bergamaskëve, një fitore plotësisht e merituar e tyre… dhe një Liverpool tepër zhgënjyes e pas këtij rezultati, pothuajse i eliminuar…

Liverpol - Atalanta 0-3 (11 prill 2024)
Liverpol – Atalanta 0-3 (11 prill 2024)

Historia mes tyre…
Në 2020, në Champions League në ndeshjet në grupe…
Atalanta – Liverpool 0 – 5 në Bergamo…
Liverpool – Atalanta 0 – 2 në Anfield Road
Historikisht, futbolli italian ka qenë e mbetet ndër vite një lloj “Mace e Zezë” për futbollin britanik… në pothuajse të gjitha llojet e ballafaqimeve…!!!

Marrë nga muri i FB, Adriatik R. Dosti, 12 prill 2024

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.