back to top
29.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024

Pak rreshta emocionues ndaj Kombëtares Shqiptare – në Europa 2024 – nga Denis Baxhaku

Gazeta

Hamburg - 19 qershor 2024
Hamburg – 19 qershor 2024
Pak rreshta emocionues ndaj Kombëtares Shqiptare – në Europa 2024
nga Denis Baxhaku

Kur je rrugëve të qyteteve ku luan Shqipëria, s’e përshkruan dot me fjalë se çfarë emocionesh të përcjellin!
Na u dukte Dortmundi, sikur po luanim në Tironë! Kudo flitej shqip, kudo valviteshin flamuj shqiptarë, makinat ishin përplot me flamuj kuqezi… Dëgjoje toskë e gegë… dëgjoje Preshevë e Konispol; Kostur e Tropojë, Gjakovë e Mitrovicë; Bujanovc e Gjirokastër; Korçë e Tivar, Ulqin e Berat; Gostivar e Vlorë, Fier e Pejë; Lushnje e Tironë, Durrës e Tetovë, Shkodër e Shkup dëgjoje shqiptarë nga Australia, nga Zelanda e Re, nga Kanadaja, nga Amerika pa folur për taa që vijnë nga Europa, të ardhur apostafat për ndeshjet e Kombëtares sonë në këtë Europian të Dytë! Qanin nga gëzimi, nga emocionet… ndaj edhe lutena kur do të vijë dita që të gëzojmë të gjithë kështu bashkë edhe në tokën tonë dhe jo si emigrantë…

Hamburg - 19 qershor 2024
Hamburg – 19 qershor 2024

Marrë nga Muri i Erion Kristos, 20 qershor 2024

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.