In Memoriam Ramë Gjelosh Geci – nga Lulash Vatnikaj

0
13
Rame Gjelosh Gecaj
Rame Gjelosh Gecaj
Rame Gjelosh Gecaj
Rame Gjelosh Gecaj

In Memoriam Ramë Gjelosh Geci 

nga Lulash Vatnikaj

10 Maji është dita e lirimit të burgosurve nga Kampi famëkeq nazist i përqëndrimit të Auschwiz Stammlager, Poloni
Një histori e rrallë dhe e panjohur për shumë njerëz.
Kam patur fatin e madh ta dëgjoj këtë ngjarje para 5 dekadave në praninë e prindërve të mi nga një i mbijetuar i kampit famkeq të Auschwiz.
Shtëpia fisnike e Sejdi Brahës ndodhet në katundin Kuq të fshatit Curraj i Epërm të Lekbibajve të Tropojës.
E shoqja e tij Lulë Gushtinja (Zenelit, nëna ime vajza e Sokol Din Zenelit), vinin nga një derë e fisme e Salcës së Merturit.
Kjo derë e madhe dhe e njohur për vlera të veçanta e të jashtëzakonshme të malsorëve në plan të parë në historinë e saj vuri në themel besnikërinë e pashoqe në male.
Nji dëshmi e kryeplakut të Currajve të Epërm
Nji dëshmi e kryeplakut të Currajve të Epërm
Shan Zenun Braha emblemë e vlerave dhe trimërisë u flijua për këtë besnikëri.
E pjella fort fisnike e Sejdi Brahës trash ëgoi vlerat më të mira të malsorëve të këtyre anëve.
Duhen ditë e net me shkruejtë për këtë derë fisnike, por qëllimi im është të trajtoj një histori mbijetese të Ramë Gjelosh Gecit i burgosur në kampin e Auschwizit.
.
Kampi i Aushwizit
Kampi i Aushwizit
I lindur para 100 vjetësh dhe rritur në këtë familje me cilësi të rralla, trashëgoi vlerat më të mira dhe më fisnike për kohën.
Asht djali i madh i Gjelosh Sejdisë dhe Zades, me vëlla Dedën e motra Prendën e Dukatën.
Në vitin 1939, mobilizohet në ushtri dhe caktohet në një repart ushtarak në Librazhd.
Falë cilësive të veçanta, zgjuarsisë, përgatitjes së lartë fizike dhe përmasave trupore (195 cm) bie në sy të autoriteteve Italiane të kohës dhe përzgjidhet si trupë elitë në një nga Akademitë Ushtarake më të famshme të kohës, në Romë.
Gjatë periudhës së shkollimit ai kryente edhe detyrën e truprojës në Gardën Mbretërore të Italisë.
Gjatë jetës në Itali, takohet me grupe antifashiste, dhe bie në sy të autoriteteve dhe arrestohet dhe internohet në Kampet famkeqe nazizte.
Si njohës i 3 gjuhëve: italisht, gjermanisht dhe gjuhës austriake dhe aftësive të jashtëzakonshme fizike arratiset me një grup shokësh italianë dhe spanjollë dhe niset për Romë.
Pas pothuajse 2 muaj rrugëtimi n ë Qershor të vitit 1945, kthehet pranë familjes pas 6 vjetësh.
Ata që e mendonin se nuk jetonte u habitën kur panë burrin e madh dhe fisnik Ramë Gjelosh Geci që më vonë do ishte babai i nderuar i 10 fëmijëve.
Pa hy në detaje kjo është historia e njërit prej burrave më fisnikë që kam njohur.
Qofsh i parajsës Ramë Gjelosh Geci!
Ps: Në një nga fotot është një kërkesë e pleqësisë Curraj i Epërm e vitit 1944, për lirimin e tij e kthimin pranë familjes, ku bie në sy kryeplaku i përjetshëm i Currajve të Epërm Isuf Sadik Prebibaj.
Viktor Gecaj & Gëzim Gecaj & Bardhok Gecaj
.

 

Related Images:

Artikulli paraprakFestat në familjen tona – nga Klodi Smajlaj
Artikulli tjetërMësuesi ynë i letërsisë, Jonuz Blakçori – nga Agim Xh. Dëshnica –
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.