Dorëshkrimi i nji Poeti dhe nji Poezie të jashtzakonshme – nga Gjergj Jozef Kola

0
5
Erich Fried -  Kjo asht ajo që asht...
Erich Fried – Kjo asht ajo që asht…

Dorëshkrimi i nji Poeti dhe nji Poezie të jashtzakonshme

nga Gjergj Jozef Kola

Lajmi i mirë e i bukur në fundjavë…
Para vendit të punës në Vjenë, ndodhet nji Antikuar, ku nji burrë e grue pensionista, kanë punue mësuesa gjuhë-historie e tash kanë hapë kët dugajë prestigjoze.
Fati i tyne i mirë se tue kenë vjenezë kanë lidhjet e tyne të padukshme e sa herë që nji koleksionist ndrron jetë, këta ia marrin trashëgiminë dhe e tregtojnë…
Jena miq tash sa kohë, qyshse unë para do vjetësh mora aty nji pikturë të Erik Reisenhofer me titullin kuptimiplote Skutari 1916
Aty u bamë miq e jena ende sot e ata i dijnë sy interesat e mija: Piktura të krijuesve austriakë në Luftën e Parë në Shkodër – Shqipni…(osmanët ndejtën 4.5 shekuj e nuk e vizatuen nji rrugë në Shkodër,) ndërsa austriakët kanë shumë të tilla…
Interesi jem i dytë janë dorëshkrimet e poetëve austriakë e kështu këto ditë sapo dola prej shkolle më thirrën prej lerg:
“Herr Kola, kena diçka të bukur fort për ty!”
U afrova dhe sapo e mora në dorë m’u dridhën të dyja njiherësh.
Ishte si me pasë në duer nji vepër të tre kolosëve të rilindjes shqiptare: Faik Konicës, Gjergj Fishtës e Anton Zakos…
Poezinë në fjalë e njihja që në auditorin e universitetit Karl Francenz në Graz, edhe autorin për herë të parë aty e kisha ndeshë. Poezija kishte diçka mahnitëse në mu, që kujtoja se i njifshe tanë poetët ma të mirë të botës…
“Si asht e mujtun mos me e njoftë: Erich Fried?!” Tash që poezija e tij ma e famshme, emblemë austriake e poezisë gjermane, e ngjashme me poezinë hymn të Fishtës apo të Naimit për gjuhën shqipe ndodhet në dorën teme nuk e di se çfarë ndjesije kam.
Në “Muzeumin e letërsisë arbnore” si pjesë përmbamëse e “Insitutit për mbrojtjen e kulturës arbnore” që ka m’u hapë së shpejti në Vjenë kjo poezi bashkë me disa origjinale të tjera ka me pasë vendin e nderit.
Shijoni mikesha e miq disa poezi të autorit në kët fundjavë:

Gjergj Jozef Kola
Gjergj Jozef Kola

1.Erich Fried u lind në Vjenë në Maj të vjetit 1921, e vdiq në Londër në 1988. Poeti u largue nga Vjena në moshën 17 vjeçe, pse Adolf H. nji ish-piktor nuk i donte poetët e artistët përreth vedit e kryeqytetit austriak.
Poezia e famshme, “Es ist was es ist – Kjo asht ajo që asht” u shkrue ne vjetin 1983… dhe pati famë ndërkombtare…

2.Pa magjine e gegnishtes shumë poezi gjermane s’kisha me i kuptue kurrë….
Gjergj Jozef Kola.

Erich Fried - Es ist was es ist
Erich Fried – Es ist was es ist

3. Erich Fried – Kjo asht ajo që asht

Kjo s’ka kuptim
thotë arsyeja
Kjo asht ajo që asht
thotë dashunija

Kjo asht fatkeqsi
thotë llogorija
Nuk asht gjà tjetër veçse dhimbje
thotë frika
Ash e pashpresë
thotë dija
Kjo asht ajo që asht
thotë dashunija

Kjo asht qesharake
thotë krenaria
asht mendjelehtë
thotë matunia
Kjo asht e pamujtuna
thotë përvoja
Kjo asht ajo që asht
thotë dashunija.

Erich Fried (1921-1988)
Erich Fried (1921-1988)

4. Erich Fried – Si ishte dashte me u puthe ti

Kur të puthi
Nuk asht vetëm goja jote
Jo vetëm kerthiza
Jo vetëm prehni jot
Që po puthi
Unë puthi edhe pvetjet tueja
Dishirat tueja
Puthi zhytjen ndër mendime
Dyshimet dhe guximin tand
dashuninë tande për mue
dhe lirinë tande prej mejet
kambën tande
që ka ardhë deri këtu
e prep largohet
unë të puthi ty
njashtu si je
dhe njashtu si ke me kenë
nesër dhe ma vonë
kur koha jeme të mbarojë…

.

Related Images:

Artikulli paraprakFryma… – nga Muç Xhepa
Artikulli tjetërNdahet nga jeta gazetari Dalip Greca! – ngushellimi i Vatres!
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.