back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Poezia.

Deti si mefatorë, një receptim filozofik me lexuesin, në poezinë e Aleksandër Çipës – nga Emrije Krosi

Deti si mefatorë, një receptim filozofik me lexuesin, në poezinë e Aleksandër Çipës nga Emrije Krosi Shumë teori letrare të leximit të poezive apo edhe të shkrimit,...

Fryma e absurdit në absurdin e njeriut modern, në poezinë e Anila Varfit nga Emrije Krosi

Fryma e absurdit në absurdin e njeriut modern, në poezinë e Anila Varfit nga Emrije Krosi Lirika është thelbi i poezisë. Por, poezia ka elementet e...

Evolucion (ose vrasje Liridonash) – nga Shqipe Bytyqi

Evolucion (ose vrasje Liridonash) poezi nga Shqipe Bytyqi Pas rreth tri decenjesh isha sërish pjesëmarrese në një protestë në Prishtinë. Kësaj radhe nuk protestohej kundër regjimit...

Dekodimi i metaforës së “heshtjes” dhe “humbjes”, tek poezia e Vexhi Buharasë – nga Emrije Krosi

Dekodimi i metaforës së “heshtjes” dhe “humbjes”, tek poezia e Vexhi Buharasë nga Emrije Krosi Në tekstet letrare, kriteri i përdorimit për interpretimin, në përputhje me...

Vështrim mbi poezinë e Ramadan Musliut – nga Isak Ahmeti

Vështrim mbi poezinë e Ramadan Musliut nga Isak Ahmeti I.Në vend të hyrjes Me leximin, studimin dhe vlerësimin e poezisë, dhe jo vetëm të poezisë, por me...

Mistika dhe femërorja përmes dashurisë dhe poezisë, tek poezia Alda Merini & Emili Dicknison – nga Emrije Krosi

Mistika dhe femërorja përmes dashurisë dhe poezisë, tek poezia Alda Merini & Emili Dicknison nga Emrije Krosi Alda Merini “Non bisogna cercar di conoscere la parola,...

n’fjalë t’Lazër Radit… – nga Rei F. Hodo

Rei F. Hodo asht djalë i ri e mardhania me librat jo vetëm na ka njoftë po ka shërbye edhe si nji pasarelë n’afrimin e...

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” – Ernest Koliqi (20 Maj 1903 – 15 janar 1975) – nga Saimir Z. Kadiu

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” - Ernest Koliqi (20 Maj 1903 - 15 janar 1975) nga Saimir Z. Kadiu, enciklopedist Ernest Koliqi, gjeniu i...

Nata, 17 Maj 2020 – Poezi nga Stefan Çapaliku

Nata, 17 Maj 2020 Poezi nga Stefan Çapaliku Teatri vdiq si i kishte hije, Në skenë, jo diku tjetër… Edhe pse ishte natë. Nuk asht luejtë kurrë një tragjedi...

Askush s’ka m’e dijtë se jem dashtë – nga Davide Bianco

Shpesh jetojmë me misterin e njasaj bote edhe atyne ndjesive që jetojnë mbrenda nesh të pashpalluna. Ato jetojnë edhe vdesin ksisoj, të pashpalluna pse lindin me...

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! – Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! Poezi nga Fernando Pessoa - në shqip nga Jozef Radi Mësues, o mësuesi jem i dashtun! zemra e intelektit tem po...

“Duke mbledhur Dritë” – Poezia e Visar Zhitit botohet në Kinë Libri dhe një intervistë nga Andreas Dushi

“Duke mbledhur Dritë” - Poezia e Visar Zhitit botohet në Kinë Libri dhe një intervistë nga Andreas Dushi – Shkrimtari Andreas Dushi: Sapo ka dalë në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.