Buqetë lirikash – nga Anton Çefa

0
10
Anton Cefa në Bibliotekën e Rogerwood
Anton Cefa në Bibliotekën e Rogerwood

Buqetë lirikash nga Anton Çefa

Atdheu

Ma i madhi mister
Rri fshehur në truallin tand
Etje e dhimbjes
Dhe e mallit
Që shtohet në rrjedhë të stinëve.
 
Jehe melodish
Në mendimin tim
Thërmohet nji tingull guri
E vorbuj flake ngre në çdo pikël gjaku
Mandej nji mal me dhimbje
E jehe melodish
Ma të lashta se kohë e gurit. 
 .

Mallkimi i gurit

Që në kohët ma të hershme
Stërgjyshi im në logun e kuvendit
Faqe burrave urtakë 
U përbetue mbi gur…
 
Dhe guri ia lëshoi namën e vet:
“Mallkue qoftë çdo gja qi s’asht gja,
mallkue qoftë fjala,
nëse nuk zbulon të vërtetën,
lëvizja nëse nuk synon drejt dritës,
ngjyra nëse nuk ruen fytyrën,
forma nëse shtrajtëson njeriun,
pesha nëse nuk randon ku duhet!
Mallkue qofshi!”
 
E mallkimi më ndjek që shtatqind brez.
 .

Filli i fjalës

Fëmijë,
Ia kërkova fillin fjalës:
 
Përtej bukurisë, qielli,
Përtej dashurisë, nana,
Përtej flijimit Atdheu,
Përtej vetvetes, emni.
 .

Kryqëzim

Kryqëzohem tek fjala,
Fjala kryqëzohet tek unë.
 
Në fjalën time digjem,
Përsëdytem prap tek fjala.
 
Hini i stërdjegun i Feniksit –
Fjala.

Liria - një ëndërr që nuk vdes
Liria – një ëndërr që nuk vdes

“E para – fjala”

“E para fjala” – në Ungjill Shën Gjoni –
Në magjen e kaosit të gatuhet drita,
Të ndizet prushi diellor
Ditën
Dhe kandilat e yjeve natën!”
 
Po Fausti i urtë: “Në fillim vepra.
Vepra i jep frymën fjalës
E botës.”
 
Rendi hyjnor e ai njerëzor
Përzihen.
Njeriu përpëlitet në andralla.
 .

Njeriu

Për lindjet e dritës
Prendimet përflaken n’lakmi
Dhe agimet
Drejt muzgjeve përjetësisht shtrijnë duert.
 
Njeriu –
Nji pikë e vetme
Në këtë univers dëshire.
.

Leonardo Voci - Fjalet e Qiririt
Leonardo Voci – Fjalet e Qiririt

Poezia shqipe

Stinë që bleron përherë
Në parzmin tim
Poezia shqipe
Qysh në ma të hershmet
Kohë të fëminisë.
 
Në damarët e kaltër të gjakut
Si në lëndinat e vjershës sonë dikur
Përndezet “Andrra e jetës” nën çurlikim bylbylash
Për kohë ma të bardha,
Pranë nji prozhmi ku mrizojnë zanat
E Fratit të Madh,
Vaditën “Lule vjeshte”.
 
Në barin e livadheve që rritet
Lëndinave t’krahnorit,
Përgëzojnë e kundërmojnë trëndelinat
E Lasgushit,
Dhe kangjelat e De Radës.
Atje kullosin dele të bardha –
Motrat e Gaspër Palit.
Dhe natën, kur shuhen hyjëzit
E errësina randon mbi jetën 
Ndizet e kullon dritë
Qiriu i Naimit.
 
Poezia ime
E ndezun dikur
Në krye të stinëve të mia –
Qiri i pafikun
Deri në sosje të frymës.
.

Kumbimi i heshtjes

(Birit tim Dasaretit)
 
Ritmi i kujtesës
Ma dridhë penën n’kalesë t’nji fjale:
Asht malli për ty.
 
Dishirit s’i bindet jeta.
Që në fëmini
Pranë andrrës sime
Asht ngri nji gojë trishtili.
 
Mos bëzaj! –
Më thanë n’kërcnim,
kur isha vetëm za
E u përhumba si tingulli n’humnerë.
 
Kot kërkoj sot
Hije jehonash t’shueme
Mbi hone buzësh.
Mos shih! –
Më thanë n’kërcnim,
Kur isha vetëm sy.
 
Kot kërkoj sot
Gjurmë fjalësh
Ndër zgavra t’syve.
Ato s’i rinë ma drita.
 
Nuk mbillen lule n’djerrina muzgjesh.
Ndër mure, jo,
N’muranë kumbon heshtja,
Që shijen t’idhtë ia ndiej ende.
Asaj po venia veshin
Dhe shkrueji ti ato që nuk i thashë dikur!

Përmendorja e poetëve të Blloshmi dhe Leka të vrarë nga Diktatura...
Përmendorja e poetëve të Blloshmi dhe Leka të vrarë nga Diktatura…

Ju s’keni emna

Martirëve të diktaturës
Ka humbë shkëlqimin në gropën e përbashkët
plot lagështi
bardhësia e eshtnave.
Kohës i shkojnë mornica në trup.
Me duer që dridhen prej dëshire
po i marr eshtnat tuej, miqtë e mi,
po i vendos në gropën e qelqtë të gjoksit,
altar i dhimbjes.
Prej andej do kundroni
kaltërsinë e andrrave të vrame
nga duer vllaznore.
 
Nji kunorë lutjesh ju ve te kryet
dhe kryqin e mundimeve tuaja.
 
Ju s’keni emna,
“Lavdi” asht emni juej
mbi rrasën e mermertë të kujtesës së kombit.
.

Related Images:

Artikulli paraprakHeroinat e mospërkuljes e mosshëmtimit… – nga Ervina Toptani
Artikulli tjetërÇfarë prindi je ti…?! . nga Emin Azemi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.