Çfarë prindi je ti…?! . nga Emin Azemi

0
9
Dilemat e jetës
Dilemat e jetës
Dilemat e jetës
Dilemat e jetës

Çfarë prindi je ti…?!

nga Emin Azemi

Çfarë prindi je ti, kur fëmijës tënd nuk mund t’i dalësh zot, nuk mund t’i sigurosh mbështetje për të ardhmen e tij… Ai, një mbrëmje gushti ta zë frymën me një lamtumirë të gurtë dhe merr me vete gjithë peshën e zhgënjimit, pas pritjes disavjeçare për t’u punësuar këtu në vendlindje, e cila ngadalë por sigurt, po bëhet vendshpërngulje! 
Vendlindja tash e tutje do të përdoret vetëm për skena dasmash gjatë muajve të verës, dhe për disa fotografi që do të futen në kornizat e kujtimeve të vrara, kurse në vjeshtë dhe në dimër do të numrohen në gishtat e dorës oxhaqet e shtëpive që do të nxjerrin tym… Mbi çatitë e tyre vetëm kukuvajkat do ta këndojnë baladën e dhimbshme të ndarjes dhe përmallimit…
Një ditë edhe mua këmbëkryq mund të më gjeni të strukur në ndonjë varg të këtyre baladave, me shikim nga rruga e gjatë e ikjes së fëmijëve tanë, të cilët na u rritën para kohe me gajlet që t’i sjell papunësia e mjerimi…
Çfarë prindi je ti që e lejon fëmijën të braktisë shtëpinë dhe të shkojë dikund në fund të botës, pa asnjë adresë se ku do të ngrysë natën… ku do ta zbardhë ditën… Ai ikë pezmatueshëm me gjithë peshën e akuzës ndaj teje si prind se pse nuk u bëre edhe pak më lojal ndaj partisë… Mbase “diploma” e quajtur lojalitet do të kishte mundur të ma zbrapste fëmijën nga udha e poshtër e mërgimit… Kush e di…. mbase…?!
Çfarë prindi je ti që lotët i fsheh nga nipi i vogël, i cili mendon se babai i tij do të kthehet shpejt posa t’ia blejë lodrën e preferuar… Por, ai nuk e di se babai i tij nuk do të kthehet shpejt… Ai nuk e di se mjeshtria e lojalitetit ndaj partisë është e lindur, e jo e mësuar…. Ai nuk e di, prandaj edhe më pyet, se pse m’u kanë lagur sytë. Më bën edhe pyetje të tjera, por unë bëhem sikur nuk po e dëgjoj mirë… por sërish nga ai fshehem që të derdh lotët e zhgënjimit e trishtimit në një skutë të oborrit të lënë shkret nga mungesa e birit tim… 
Nipi i vogël mendon se vetëm të vegjëlit qajnë, por nesër kur të rritet do t’i kujtohet skena e një qyqani kinse prind, teksa po luftonte me ndjenjat e veta të trazuara nga përplasja e derës para hundës që ta dhuron biri yt pas pritjeve disavjeçare për punësim këtu në vendlindje…
Sa i paaftë dhe i mjerë ndjehet njeriu para fëmijës që të lë pa tekst kur i kërkon të mos ikë jashtë… Me se ta joshësh atë, çka t’i thuash, çka t’i premtosh… Apo, sërish ta gënjesh se në stinën e ardhshme të mashtrimeve do të tentosh të bëhesh lojal ndaj partisë… Sërish ta gënjesh se e ke njëfarë kinse miku në parti, i cili të ka premtu se do ta punësojë birin tënd… Por, shumë vonë do ta kuptosh se premtimi i tij paska qenë një lojë që dinë ta luajnë vetëm ata që para se të ta punësojnë birin tënd, kishin punësuar gjithë farefisin e tyre dhe tani në listë të pritjes për t’u punësuar iu kishin mbetur vetëm pulat, macat, qenushët e shtëpisë!
Çfarë hamam prindi je ti….??!!

Marre nga muri i fb i Emin Azemi, 10 gusht 2021

.

Related Images:

Artikulli paraprakBuqetë lirikash – nga Anton Çefa
Artikulli tjetërGjergj Hani, 16 vjeçari – që sfidoi regjimin komunist duke tentuar arratisjen i vetëm (Gazeta Dielli)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.