back to top
33.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

28 Nëntori i 2016 – nën nji shikim pak cinik… nga Jozef Radi

Gazeta

Shtypi Shqiptar me 28 nentor 2016
Shtypi Shqiptar me 28 nentor 2016

28 Nëntori i 2016 – nën nji shikim pak cinik…

nga Jozef Radi

 28  Nëntori i 2016, mund të kujtohet edhe për diçka fare të thjeshtë: I gjithë shtypi shqiptar i së hënës… nuk kishte qoftë edhe një detaj se ishte 104 vjetori i Pavarsisë… Shtatë faqet e para të gazetave të e sotme… Secili le të krijojë një mendim të vetin për kët fakt! Edhe une kam timin!!!!

Tetë nga Etërit Themelues të Shtetit Shqiptar
Tetë nga Etërit Themelues të Shtetit Shqiptar

Rreshti i Etërve Themëlues të Shtetit Shqiptar…
Shumë prej tyre jetuan për më shumë se 6 dekada të përjashtuar e te persekutuar… Edhe sot papërgjeshmëria politike guxon e klith kundra tyre…

Me Frashërlliun e Madh... e të Paepur
Me Frashërlliun e Madh… e të Paepur

Me Mit’hatim e Madh të Frashërllinjëve…
Edhe pse është në themele të Alfabetit Shqip, edhe pse ndër të parët e Etërve Themelues të Shtetit Shqiptar, edhe pse statujën e ka Vlorë… eshtrat ende i treten përtej oqeaneve…!!!

Në zyrën e Lef Nosit
Në zyrën e Lef Nosit

Në Zyrën e Lef Nosit…
Njeriu dhe enciklopedisti që ka shpëtuar dokumentet thelbësore të Pavarsisë dhe shumë ngjarje të tjerave… Po që ende s’ka shpëtuar prej nesh…

Me Ismail Qemal Vlorën
Me Ismail Qemal Vlorën

Ismail Qemalit gjithnji i harrohet mbiemri i tij – Vlora.
A nuk do të ndjehej keq Ai dhe kushdo tjetër që i vritet mbiemri dhe ditëlindja… pa asnjë arsye, veç vjedhjes së Lavdisë…

Me shpirtin e Pavarsisë Lef Nosin...
Me shpirtin e Pavarsisë – Lef Nosin…

Nji Ebasanas i Madh dhe nji pak elbasanas
Eh o Lef… ku ta gjejë ky shtet nji I e t’ia verë pikën sipër këtij mallkimi!!!  

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.