28 Nëntori i 2016 – nën nji shikim pak cinik… nga Jozef Radi

Shtypi Shqiptar me 28 nentor 2016

Shtypi Shqiptar me 28 nentor 2016

28 Nëntori i 2016 – nën nji shikim pak cinik…

nga Jozef Radi

 28  Nëntori i 2016, mund të kujtohet edhe për diçka fare të thjeshtë: I gjithë shtypi shqiptar i së hënës… nuk kishte qoftë edhe një detaj se ishte 104 vjetori i Pavarsisë… Shtatë faqet e para të gazetave të e sotme… Secili le të krijojë një mendim të vetin për kët fakt! Edhe une kam timin!!!!

Tetë nga Etërit Themelues të Shtetit Shqiptar

Tetë nga Etërit Themelues të Shtetit Shqiptar

Rreshti i Etërve Themëlues të Shtetit Shqiptar…
Shumë prej tyre jetuan për më shumë se 6 dekada të përjashtuar e te persekutuar… Edhe sot papërgjeshmëria politike guxon e klith kundra tyre…

Me Frashërlliun e Madh... e të Paepur

Me Frashërlliun e Madh… e të Paepur

Me Mit’hatim e Madh të Frashërllinjëve…
Edhe pse është në themele të Alfabetit Shqip, edhe pse ndër të parët e Etërve Themelues të Shtetit Shqiptar, edhe pse statujën e ka Vlorë… eshtrat ende i treten përtej oqeaneve…!!!

Në zyrën e Lef Nosit

Në zyrën e Lef Nosit

Në Zyrën e Lef Nosit…
Njeriu dhe enciklopedisti që ka shpëtuar dokumentet thelbësore të Pavarsisë dhe shumë ngjarje të tjerave… Po që ende s’ka shpëtuar prej nesh…

Me Ismail Qemal Vlorën

Me Ismail Qemal Vlorën

Ismail Qemalit gjithnji i harrohet mbiemri i tij - Vlora.
A nuk do të ndjehej keq Ai dhe kushdo tjetër që i vritet mbiemri dhe ditëlindja… pa asnjë arsye, veç vjedhjes së Lavdisë…

Me shpirtin e Pavarsisë Lef Nosin...

Me shpirtin e Pavarsisë – Lef Nosin…

Nji Ebasanas i Madh dhe nji pak elbasanas
Eh o Lef… ku ta gjejë ky shtet nji I e t’ia verë pikën sipër këtij mallkimi!!!  

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook