back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Shkurt, 2023

Një fluturim mbi Letrat (e) Ukës… – Refleksion mbi Veprën Trilogji të Erina Çokut nga Jozef Radi

Një fluturim mbi Letrat (e) Ukës… Refleksion mbi Veprën Trilogji - të Erina Çokut nga Jozef Radi Letrat (e) Ukës është një cikël poetik, që fillimisht ka...

Xhim Xhema dhe Senatori Bob Dole për Kosovën – nga Frank Shkreli – Prishtinë, 17 Shkurt, 2023

Xhim Xhema dhe Senatori Bob Dole për Kosovën Me rastin e 15-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Frank Shkreli - Prishtinë, 17...

Në vend të Homazhit për 22 Martirët e 26 Shkurtit 1951! – nga Milaim Nela

Në vend të Homazhit për 22 Martirët e 26 Shkurtit 1951! nga Milaim Nela 72 vjet më parë më 26 Shkurt 1951 do të pushkatoheshin pa...

Befasia e një ftese – nga Luiza Pano Musta

Befasia e një ftese nga Luiza Pano Musta Kurioziteti më shtyu të pranoja ftesën e një të panjohuri. Unë dhe Jon kemi miq të përbashkët. Prej...

Sevasti Qiriazi (24 shkurt 1871-30 gusht 1949) – në rrëfimin e Kristo Dakos – Përktheu Leka Ndoja

Sevasti Dako - Qiriazi (24 shkurt 1871-30 gusht 1949) Sevasti Qiriazi (24 shkurt 1871-30 gusht 1949) në rrëfimin e Kristo Dakos - Përktheu Leka Ndoja Nga...

Letër Publike drejtuar – në mbrojtje të vlerave të historisë dhe kulturës nga Dr. Engjëll Gishti

Letër Publike drejtuar: KM të Republikës së Shqipërisë z. Edi Rama, KM të Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, KM të Republikës së Maqedonisë së Veriut...

Grimca nga jeta e Pablo Picassos – përzgjodhi dhe përktheu Enkeleda Suti

Grimca nga jeta e Pablo Picassos përzgjodhi dhe përktheu Enkeleda Suti Pablo Picasso me djalin e tij Claude* Në moshën 21 vjeçare, Francoise Gilot u takua me...

Gratë e mija – tregim i vërtetë e i jetuem nga Kapllan Resuli

Kapllan Resuli (1934-2022) mbetet një shkrimtar i rëndësishëm, po edhe njeri kontravers! Shpesh kanë ndodhur beteja të mëdha midis Shkrimtarit dhe Njeriut e po...

Filosofia al mente – Determinizëm historik! – nga Bashkim Abazi

Filosofia al mente - Determinizëm historik! nga Bashkim Abazi Logjika është fillimi i ndriçimit human, jo fundi i saj. Trashëgimia, jo vetëm kulturore, u lihet e plotë...

Si e lexova një dëftesë mature të vitit 1929… – nga Genci Hoti

Si e lexova një dëftesë mature të vitit 1929… nga Genci Hoti Kur pretendoj se arsimin, gjuhën, muzikën, filozofinë, letërsinë, shkollat, alfabetet, ligjet, etj, etj, i...

Çlirohu nga Psikologjia e Turmës, largohu nga kulti i individit, ngri lartë kultin e mëmëdheut – nga Abedin Kaja

Funeral në Kalimash 1991 - (foto Barry Lewis) Çlirohu nga Psikologjia e Turmës, largohu nga Kulti i Individit, ngri lartë Kultin e Mëmëdheut! nga Abedin Kaja Psikologjia...

Dy pllaka të lashta varri Dardane në Rrethinat e Shkupit

Dy pllaka të lashta varri Dardane në Rrethinat e Shkupit* Gjatë gërmimeve për ndërtime në rrethinat e Shkupit, në komunën e Karposhit dhe saktësisht në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.