Arkivë për » Dhjetor, 2022 «

Fan Noli, përlavdues epiko-lyrik i burrnis shqiptare – nga Ernest Koliqi

Fan Noli, përlavdues epiko-lyrik i burrnis shqiptare* nga Ernest Koliqi Stefan Stiljan Noli, nji ndër personalitetet mâ të spikatuna qi shprehi nga gjinì i vet kombi shqiptar, paraqitet posi nji fytyrë poliedrike, Lexo Me Teper.

“Tjetërsimi” i njeriut përmes elementit postmodern, në poezinë e Erina Çokut – Libri Fill – nga Emrije Krosi

“Tjetërsimi” i njeriut përmes elementit postmodern, në poezinë e Erina Çokut – Libri Fill nga Emrije Krosi Shumë poezi sot kanë një tjetër rend të shkruari, si një përmbushje shenjash, ku shenjuesit Lexo Me Teper.

Historia e Fisit të Kaloshëve

Historia e Fisit të Kaloshëve Kaloshët e Kandrrit dhe të Sinës janë nga fiset më të mëdhenj dhe më luftarakë të Dibrës. Kjo shtëpi e madhe ishte sofra bujare e Malësisë Lexo Me Teper.

Lamtumira e një Mbreti… – nga Adriatik Riza Dosti

Lamtumira e një Mbreti… nga Adriatik Riza Dosti Absolutisht që e enjtja e 29 dhjetorit 2022, do të hyjë në historinë e futbollit botëror e veçmas atij brazilian… si dita më e Lexo Me Teper.

Klora… – E mbijetuemja e Kampit të Tepelenës – nga Dafina Sinani

Klora… – E mbijetuemja e Kampit të Tepelenës nga Dafina Sinani E gjeta Kloren në shtëpinë e saj në rrugën “Vllazën Huta”. E qeshun, e mbështetun në shkopin e saj po me Lexo Me Teper.

Mos ua merrni fytyrën njerëzve të gjorë – nga Rudina Lohja Kurti

Mos ua merrni fytyrën njerëzve të gjorë nga Rudina Lohja Kurti Ju lutem kryetari im i Bashkisë mos shtro më dreka nëpër palestra të Tiranës me një kofshë pule, një garuzhdë pilaf, Lexo Me Teper.

Historik i shkurtër i koncertit vjetor të Vjenës – nga Adirf Akuj

Historik i shkurtër i koncertit vjetor të Vjenës nga Adirf Akuj Koncerti i Vjenës, i përpiktë çdo 1 janar, me muzikë klasike të dinastisë Strauss. Ndoshta pakkush e di këtë. Lindi si ide Lexo Me Teper.

Një pllakë guri me mbishkrim nga kështjella e Bashtovës – nga Dr. Niko Ferro

Një pllakë guri me mbishkrim nga kështjella e Bashtovës nga Dr. Niko Ferro Duke u marrë me vlera historike, arkeologjike të Lushnjës e të Divjakës, shpesh gjatë kërkimeve nëpër dosje të ndryshëm Lexo Me Teper.

Si përkujtohej Fishta në vitin 1971… tek Arbëreshët – nga Frano Kulli

Si përkujtohej Fishta në vitin 1971… tek Arbëreshët nga Frano Kulli Na e përshkruan Ernest Koliqi një përkujtim syresh, në “Shêjzat” e tij. – Shqiptarët e diasporës – shkruan ai – të Lexo Me Teper.

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! nga Skënder Sherifi Mes Komunizmit stalinian dhe Poezisë liriko-sentimentale Mes borgjezisë, luksit alla francez dhe Lufta e Klasave? Përpos bisedave të mia me Lexo Me Teper.

Kur Lasgushi mendohej i vdekur prej kohësh… – nga Lavdie Mato

Kur Lasgushi mendohej i vdekur prej kohësh… nga Lavdie Mato Meqë po lexoja dy-tre shkrime të mira për Lasgushin, po shtoj edhe unë nja dy gjëra të vogla nga kujtimet e mia! Unë Lexo Me Teper.

Dhunimi i Varrit të Mid’hat bej Frashërit – Opinione

Dhunimi i Varrit të Mid’hat bej Frashërit – Opinione “Një varr nuk mbulon kurdoherë një njeri të vdekur. Shumë herë jeta e vërtetë, rrojtja shpirtërore, fillon kur mbaron fryma. Ç’ka të bëjë zhdukja Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook