Kur Lasgushi mendohej i vdekur prej kohësh… – nga Lavdie Mato

0
7
Liriku i Madh Lasgush Poradeci
Liriku i Madh Lasgush Poradeci
Liriku i Madh Lasgush Poradeci
Liriku i Madh Lasgush Poradeci

Kur Lasgushi mendohej i vdekur prej kohësh…

nga Lavdie Mato

Meqë po lexoja dy-tre shkrime të mira për Lasgushin, po shtoj edhe unë nja dy gjëra të vogla nga kujtimet e mia!
Unë kam dhjetra kujtime që më vijnë në mendje në momente të caktuara, shumica të gjymtuara nga koha dhe andrrallat e saj!
Gjashtë muajt e verës, Lasgushi, para se të dilte në shetitjen e mbrëmjes buzë gjolit, e të fliste “me Perëndinë”, ai kthehej çdo natë në shtëpinë tonë dhe bisedonte me mua… e më tregonte e më tregonte pa pushuar historitë e jetës se tij!
Kishte ardhur, çuditërisht, një trupë artistike nga Kosova. (nuk e mbaj mend vitin).
Lasgushi mori biletë edhe për mua, edhe për Ninën, vajzën e madhe; Maria ishte në Tiranë me Nafijen, kurse Nina punonte mësuese në Starovë, që të ishte me babanë edhe më gjatë.
Ndërsa shfaqja vazhdonte, një djalë i ri, gazetar kosovar (atëhere ia dija emrin), po kërkonte e po pyeste nëpër rreshta i hallakatur, sepse kishte marrë informacione kundërshtuese lidhur me Lasgushin! Dikush ose disa i kishin thënë me plot gojën se Lasgushi kishte vdekur(?!?) e dikush tjetër, me pëshpërimë i kish treguar se Lasgushi jo vetëm ishte gjallë, po ishte aty në sallë e po ndiqte shfaqjen.
Me sytë që i shkëndijonin po pak të trembur disi i ngazëllyer, (sikur e kam në sy), për surprizën që e priste, ai u afrua, e përqafoi Lasgushin.
Ai e njohu edhe me në të dyja (mua më paraqiste kudo si mbesën e tij e kërkonte ta thërrisja Dajo), si filloi ta “bombardonte” me pyetje pafund! Midis të tjerash, i tha që i kishin thënë edhe se: “Lasgushi ka vdekur!”
Anembanë nesh gëlonin spiunët!
Qyteti (intelektualët), zjeu shumë kohë për këtë ngjarje…
Lasgushi e donte shumë Kosovën. Edhe Poema e tij e fuqishme për Kosovën, e shpreh këtë!

P.s. Lasgushi e kish lënë me gojë që të varrosej në Pogradec! Jashtë në rrugë dëgjova Sotir Andonin(?) me Dr. Miston që bisedonin të pasigurtë për ndodhinë kur u tregova se ç’kishte ngjarë…

Marrë nga Muri i Fb i Lavdie Matos, 27 dhjetor 2022

Related Images:

Artikulli paraprakDhunimi i Varrit të Mid’hat bej Frashërit – Opinione
Artikulli tjetërLouis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.