back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Nëntor, 2017

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra Në janar të këtij viti, herën e dytë dhe të...

Ky trup s’ma xen ma shpirtin… Cikël poetik nga Suada Halilaj

Mbasi ke dalë prej leximit të këtij cikli poetik të Ada Halilajt, ke ndjesinë e të ecunit nëpër nji teh thike. Nji thikë e...

Requiem për vdekjen shpërfillëse… nga Jozef Radi

Requiem për vdekjeshpërfillësit... esse nga Jozef Radi Me 6 nëntor 2017, u largua nga jeta shkrimtari Kasem Trebeshina Profet i Letrave Shqipe...   Vdekja nji ditë vjen për të...

Dy fjalë mbi zhvillimin e Gjuhës Shqipe! nga Genci Hoti

Dy fjalë mbi zhvillimin e Gjuhës Shqipe! nga Genci Hoti Për të disatën herë një stacion i digitalb-it trasmeton një emision mbi rolin që na kishte...

Ernest Perdoda – Profil letrar nga Anton Çefa

Ernest Perdoda - Profil letrar nga Anton Çefa U njohëm në vitet '70 të shekullit të kaluar. Që në ditët e para filloi të krijohet në...

“Rrno për me tregue”, si u tentua zhdukja e kryeveprës nga Alma Mile

“Rrno për me tregue”, si u tentua zhdukja e kryeveprës nga Alma Mile  Një dëshmi shekullore, si ajo e At Zef Pllumit, “Rrno për me...

Lyra Shqiptare – Kangë Popullore të mbledhuna nën kujdesin e Radio Tiranës Parathanëje – nga Prof. Filip Fishta

Lyra Shqiptare - Kangë Popullore të mbledhuna nën kujdesin e Radio Tiranës Parathanëje - nga Prof. Filip Fishta  Nji plan i hartuem nga përpiluesit e...

Qytete hijesh – nga André Aciman – shqipëroi Hortensia Haxhiademi

Qytete hijesh - tregim nga André Aciman Shqipëroi Hortensia Haxhiademi Mbasi mbarova leximin e këtij tregimi të gjatë, m'u duk sikur atë e kisha shkrue vetë,...

Hoti, një mit që krijoj historia nga Sazan Goliku

Hoti, një mit që krijoj historia nga Sazan Goliku “Miti i Hotit”, i Kolec Traboinit është një libër-ese për një nga krahinat e Malësisë...

Foibe – nga Bazovica drejt stacioneve Srebrenicë, Prekaz, Reçak… nga Shpend Sollaku – Noé

Foibe - nga Bazovica drejt stacioneve Srebrenicë, Prekaz, Reçak... nga Shpend Sollaku - Noé Nën shi, i përhumbur, me trurin që vazhdon të zbrazet prej llogjikës...

Shqipërimi i Veprave Homerike Iliada dhe Odisea prej Ilia V. Ballaurit nga Thanas L. Gjika

Shqipërimi i Veprave Homerike Iliada dhe Odisea prej Ilia V. Ballaurit nga Thanas L. Gjika Pas botimit shqip të poemave të Homerit prej përkthyesve të talentuar Gjon...

Ladi nga Edison Ypi

Ladi nga Edison Ypi Ladi ishte njeri i qeshur. E vetmja gjë që Ladi e shqiptonte me solemnitet ishte kjo; Jeta gjatë së cilës nuk...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.