Nyjet-Arkivit për » Odisea Elitis «

Në të gdhirë të dy Nëntorit Odisea Elitis

 Në të gdhirë të dy Nëntorit poezi nga Odisea Elitis Në të gdhirë të dy Nëntorit si të shkelja për së pari dheun e një ishulli dola ta njoh botën… por shpejt u pendova se Lexo Me Teper.

Odisea Elitis (Fragment nga Orioni)

Odisea Elitis (Fragment nga Orioni) -V- U larguen sytë… po shpirtrat tanë i vazhduen diku në qiell takimet e tyne, iu ndriste ai çast’i kthjellët ai vezullim drithërues pasqyrë besnike e ndjenjave tona, diku ma nalt n’at vetmi Lexo Me Teper.

Në magjinë e festivalit në Mantova Dionis Qirzidhi (2006)

Në magjinë e festivalit në Mantova… nga Dionis Qirzidhi Përshëndetje për mikun tim  të mirë Dionisin… Ky shkrim i gjatë por mjaft i ndjerë dhe i pasur në kulturë e në informacion i Lexo Me Teper.

Odisea Elitis – Dhimbje

“…Me pikat e para të shiut u vra edhe vera…!”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook