Nyjet-Arkivit për » New York «

Një lirik në New York – Leka Ndoja mbi poezinë e librit “Pa moshë” të Artan Kafexhiut

Një lirik në New York Leka Ndoja – mbi poezinë e librit “Pa moshë” të Artan Kafexhiut Paraqitja para lexuesit e një autori të pjekur, tashmë i Diasporës, lëvrues i poezisë prej Lexo Me Teper.

Festivali i 30-të Shqiptar në New York: Kushtuar figurës së të ndjerit Monsinjor Dr. Prof. Zef Oroshit – nga Beqir Sina – New York

Festivali i 30-të Shqiptar në New York: Kushtuar figurës së mërguarit, Monsinjor, Dr. Prof. Zef Oroshit nga Beqir Sina – New York BRONX NY: Kisha Katolike “Zoja e Shkodrës” mbajti Festivalin e Lexo Me Teper.

Mësonjëtorja e parë e Korçës – pasuri kombëtare dhe jo lokale – nga Keze Kozeta Zylo

Mësonjëtorja e parë e Korçës – pasuri kombëtare dhe jo lokale nga Keze Kozeta Zylo - Gazeta Illyria”, New York Me shqetësim dhe dhimbje gjer në eshtër, mora lajmin e ndryshimit Lexo Me Teper.

Ndahet nga jeta në New York Ilir Hashorva – Jozef Radi & Flutura Hashorva

Ndahet nga jeta në New York Ilir Hashorva Jozef Radi & Flutura Hashorva Jozef Radi Është larguar nga jeta, një nga bashkëpunëtorët më korrektë, më të rafinuar dhe më të vlerësuar të Lexo Me Teper.

Ka ndrruar jetë në New York, Elez Hoxha, Ish i burgosur politik, i cili qysh pesë vjeç nisi rrugën e interrnimeve

Ka ndrruar jetë në New York, Elez Hoxha, Ish i burgosur politik, qe pesë vjeç nisi rrugët e internimeve Elez Hoxhën e kam njohur qysh fëmijë, kështu që jetën dhe Lexo Me Teper.

Qytete hijesh – nga André Aciman – shqipëroi Hortensia Haxhiademi

Qytete hijesh - tregim nga André Aciman Shqipëroi Hortensia Haxhiademi Mbasi mbarova leximin e këtij tregimi të gjatë, m’u duk sikur atë e kisha shkrue vetë, o sikur diçka më qe vjedhë Lexo Me Teper.

Valixhe e njillojtë… e shumë prej nesh…* nga Ilir Seci

Valixhe e njillojtë… e shumë prej nesh…* nga Ilir Seci Plot pesëmbdhjetë vjet má parë, në nji datë si kjo sot, na si familje e palosëm jetën tonë ndër valixhe dhè morëm Lexo Me Teper.

Lamtumirë nji dinjtari të papërsëritshëm…nga Jozef Radi Dhimbje për Fatbardh Abaz Kupin

Lamtumirë nji dinjtari të papërsëritshëm, Dhimbje për Fatbardh Abaz Kupin nga Jozef Radi Eshtë larguar nga jeta nji nga ikonat e vuajtjes dhe qëndresës, nji nga heshturit e stoikë dhe dinjitarët e rrallë. Lexo Me Teper.

Ja makina që “shpiku” Komunizma nga Ago Agaj (1971)

Ja makina që “shpiku” Komunizma *Fjalimi i zotit Ago Agaj (1971) Thema që do të zhvilloj tash këtu është e vjetër, aq e vjetër sa dhe vetë njerëzia. Pra si çdo gjë e vjetër Lexo Me Teper.

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola Pak rreshta mbi tregimin dhe autorin e tij Gjergj Kola… Gjergj Kola asht sa poet aq edhe prozator. Po ma shumë se i Lexo Me Teper.

Perceptimi dhe Kujtesa në Autoportretet e piktorit Adriatik Baliaj

Perceptimi dhe Kujtesa në Autoportretet e piktorit Adriatik Baliaj nga Ilir Seci, New York Me 23 Maj në Lehman College mbas një ceremonie hapëse me pjesmarrjen e trupës së pedagogëve të Lexo Me Teper.

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie 30 janar 2014 Një mbrëmje e zakonshme si gjithë mbrëmjet e këtij qyteti pakufi… Po kthehesha për në shtëpi me metro, dhe mora trenin e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook