Nyjet-Arkivit për » Gjergj Fishta «

Një qeveri që guxon të kundërshtojë… nga Ingrid Bonati

Një qeveri që di t’i kundërshtojë… nga Ingrid Bonati Sado e dhimbshme pjesa e vrasjes së oficerit të policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku nga sulmi i terroristëve serbë, e gjithë ajo Lexo Me Teper.

Shkenca asht provë e virtytit, nuk asht provë e konformizmit! – nga Primo Shllaku

Shkenca asht provë e virtytit,  nuk asht provë e konformizmit! nga Primo Shllaku Koshienca e madhe e koinesë gege, e kryedialektit gegë, e letrarishtes gege e gegnishtes letrare asht ma e fortë se Lexo Me Teper.

Inkuizicioni mesjetar në mes të shekullit XX – nga Shaip Beqiri – Në Ditën e Lindjes së Shkrimtarit Kasëm Trebeshina

Inkuizicioni mesjetar në mes të shekullit XX nga Shaip Beqiri Në Ditën e Lindjes së Shkrimtarit Kasëm Trebeshina X. Kërkimi i udhës drejt shekullit XXI Kaptina X e bisedës së madhe te libri “Mozaiku Lexo Me Teper.

Arsimi laik i vitit 1933 – (Gabove Hilë! (Mosi) Gj. Fishta) – nga Leka Ndoja

Arsimi laik i vitit 1933 – (Gabove Hilë! (Mosi) Gj. Fishta) nga Leka Ndoja Pas këtij shkrimi të Fishtës tek revista “Hylli i Dritës” kundër politikës së sekuestrimit të shkollave më 1933, Lexo Me Teper.

Prof. Nikoll Dakaj, viktimë e “Revolucionit Kulturor” – nga Fritz Radovani

Prof. Nikoll Dakaj, viktimë e “Revolucionit Kulturor” nga Fritz Radovani 1967 – Një Shqipni aq e vogël me aq shumë trazime, gati e pabesueshme! Frenat e shtetit gjithmonë ndër duertë e Lexo Me Teper.

Martin Camaj, pishtar i kulturës tonë kombëtare – nga Idriz Lamaj

Martin Camaj, pishtar i kulturës tonë kombëtare nga Idriz Lamaj Jeta dhe veprat Martin Camaj u lind në Temal të Dukagjinit, në vitin 1925. Edukimin fillestar e të mesëm e kreu në Kolegjin Lexo Me Teper.

Zbrazja e trojeve shqiptare sot dhe rreziku i brendshëm aktual – nga Frank Shkreli

Zbrazja e trojeve shqiptare sot dhe rreziku i brendshëm aktual nga Frank Shkreli (Me rastin e promovimit të librit të Z. Rrustem R. Berisha - “Gjenocidi serbo-malazez dhe pushtimi i trojeve shqiptare 1800-1999”, mbajtur Lexo Me Teper.

Po me Oso Kukën e me malësorët çka kini?! – nga Frank Shkreli

Po me Oso Kukën e me malësorët çka kini?! nga Frank Shkreli Diskursi i pagdhendur politik ndër-shqiptar i javës që kaloi ishte i pa-precedentë në shumë pikëpamje dhe i shëmtuar gjithashtu Lexo Me Teper.

Gegnishtja me të knaq kah e lexon… – Letër e Gjergj Fishtes prej Stambollit

Gegnishtja me të knaq kah e lexon… Letër e Gjergj Fishtes prej Stambollit I dashtuni Provinçijal, “Sot më 10 paradite, u çil Konferenca Balkanike në salon të Cermonivet të “Dolmabahçe” – Pallati i Lexo Me Teper.

Lidhja e Prizrenit – Një kthesë vendimtare për Kombin – nga Frank Shkreli

Lidhja e Prizrenit – Një kthesë vendimtare për Kombin nga Frank Shkreli Muaji Qershor shënon dy data të rëndësishme në historinë e Kombit shqiptar: Me 1 Qershor 1839 ka lindur Abdyl Frashëri, Lexo Me Teper.

9 Qershor 1973 – Turpi ma i madh i Botës Hapet: Muzeu Ateist i Shkodrës – nga Fritz Radovani

9 Qershor 1973 – Turpi ma i madh i Botës Hapet Muzeu Ateist i Shkodres nga Fritz Radovani Nji gjysë shekullit që dhunohet Populli ma i vogël i Europës! Plot 50 vjet janë ba Lexo Me Teper.

Gjuha Letrare – nga Gjergj Fishta

Gjergj Fishta i ri Gjuha Letrare nga Gjergj Fishta “Gjuha letrare shqype enè âsht në djep, e prandej sugurisht nuk do t’ishte mirë, qi na – për shart qi mos të shkruejm shtasësí Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook