Nyjet-Arkivit për » Gëzim Zilja «

Shkatërrimi i fshatrave Nivicë Bubar, Shën Vasi dhe Belush, 1798 – nga Gezim Zilja

  Shkatërrimi i fshatrave Nivicë Bubar, Shën Vasi dhe Belushi, 1798 nga Gezim Zilja Në planet e Ali Pashë Tepelenës, për t’i vënë nën sundimin e vet hynin fshatrat e Nivicë Bubarit, Shën Lexo Me Teper.

Probleme të Vlorës dhe deputetët ushtarë të partive – nga Gëzim Zilja

Probleme të Vlorës dhe deputetët ushtarë të partive nga Gëzim Zilja Janë gjithsej 12 deputetë të qarkut të Vlorës, dy të Foltores, një i PD-së zyrtare, një i çamërve dhe gjashtë të Lexo Me Teper.

Lul Çapari, Kapedani Çam i Luaratit – nga Gezim Zilja

Lul Çapari, Kapedani Çam i Luaratit nga Gëzim Zilja Lul Çapari, ishte nga dera e famshme e Çaparenjve, të fshatit Luarat në kazanë e Margëllëçit. Si luftëtarë të tjerë çamë, qysh në Lexo Me Teper.

Një himn për dashurinë njerëzore… – nga Gëzim Zilja Mendime mbi librin: “Rrëfehem me dashuri”

Një himn për dashurinë njerëzore… nga Gëzim Zilja Mendime mbi librin: “Rrëfehem me dashuri”, nga Ervina Toptani Është një libër i shkruar nga Ervina Toptani, botim i Shtëpisë Botuese “Jozef” i paraqitur në Lexo Me Teper.

Kur Djemtë e Skelës u përleshën me “Vullnetarët e Enverit” – nga Gëzim Zilja

Kur Djemtë e Skelës u përleshën me “Vullnetarët e Enverit” nga Gëzim Zilja Pesë ditë pasi në Tiranë u rrëzua dhe u tërhoq zvarrë shtatorja e diktatorit, më 25.02.1991, komitetit i partisë Lexo Me Teper.

Nuk jepet me qira atdheu! – nga Gëzim Zilja

Nuk jepet me qira atdheu! nga Gëzim Zilja Konferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur në 1912-1913 ishte një takim i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Lexo Me Teper.

Mbi veprën e Musine Kokalarit: “Dasmë… Sa u tunt jeta” – nga Gëzim Zilja

Mbi veprën e Musine Kokalarit: “Dasmë… Sa u tunt jeta” nga Gëzim Zilja Në vitin 1944, Musineja botoi veprën e saj “Dasmë… Sa u tunt jeta”. Me një gjuhë të pasur në Lexo Me Teper.

Gjellë qensh… – nga Gëzim Zilja

Gjellë qensh… nga Gëzim Zilja Pardje shqiptarët panë maskaradën e rradhës në një intervistë të lodhshme, me ironira e pasaktësira, ku bisedat përsëriteshin e ripërsëriteshin, madje duke u marrë dhe me Lexo Me Teper.

Requiem për poetin Bardhyl Londo – nga Gëzim Zilja

Requiem për poetin Bardhyl Londo nga Gëzim Zilja U mbush java që s’të shohim më o Bardhyl Londo! Gazetat dhe TV-të shkruajtën e folën të gjitha për largimin tënd nga kjo botë. Lexo Me Teper.

Televizioni dhe mjerimi moral i shqiptarëve – nga Gëzim Zilja

Televizioni dhe mjerimi moral i shqiptarëve. nga Gëzim Zilja Jeta kulturore-shpirtërore-argëtuese e shqiptarëve sot është një katastrofë. Mundësitë e ofruara janë: shtëpi-kafene-punë dhe punë-kafene-shtëpi, përjashto një numër të vogël, që me paratë Lexo Me Teper.

Rexhepi – nga Gëzim Zilja

Rexhepi nga Gëzim Zilja Nga lagjia ku banoj deri te stadiumi i kryeqytetit më nevojitet rreth gjysmë ore në këmbë. Asgjë nuk më pëlqen nga ky stadium, madje më duket një shëmtirë Lexo Me Teper.

Tuneli i Llogorasë dhe llogaria e Llogorasë – nga Gëzim Zilja

Tuneli i Llogorasë dhe llogaria e Llogorasë nga Gëzim Zilja Gara për tunelin e Llogarasë është nisur më 20 qershor 2020 dhe është anulluar tri herë. Sipas ish-kryetarit të KLSH, deputetit Bujar Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook