Arkivi për Kategorin » Proza «

Për Dite Vere n’Stuhi Bore… esse nga Jozef Radi

Për Dite Vere n’Stuhi Bore… esse nga Jozef Radi 14 marsi i vitit 2013, Eshtë dita e para e paraqitjes si sitit www.radiandradi.com. Nji periudhë katërvjeçare pune dhe mundimesh, mbi 2500 shkrime, mbi 5000 foto, Lexo Me Teper.

Ju flet Lym Darrasa: – zadhans i partisё pёr Çeshtjen e Brekve t’Grisme

Ju flet Lym Darrasa: - zadhans i partisё pёr Çeshtjen e Brekve t’Grisme Mas hordhiqeve t’funit t’qituna me aq zell ka anmiku i klasёs, mromё vonё mas mesnate osht mledh me Lexo Me Teper.

Bora e Venës së Bardhë etyd nga Jozef Radi

Bora e Venës së Bardhë etyd nga Jozef Radi Sapo kisha drekue, e me gotën plot të venës n’dorë, iu ktheva dritares s’madhe që shtrihej në krejt faqatën e murit prej drrase, e nga Lexo Me Teper.

Njifarë poezie për nji krijesë të pupëlt etyd nga Jozef Radi

Njifarë poezie për nji krijesë të pupëlt etyd nga Jozef Radi Asht dimën në të dalë. E dimni i këtyne anëve ku jam banor i rishtë, me aq lehtësi sa i futet Lexo Me Teper.

Pak rreshta për “Lyrën” dhe për Haxhiademin nga Jozef Radi

Pak rreshta për “Lyrën” dhe për Haxhiademin nga Jozef Radi “Lyra” e Et’hem Haxhiademit, e botueme në vitin 1939, asht pa as ma të voglin diskutim nji prej monumenteve të poezisë shqipe… E Lexo Me Teper.

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi U ba kohë që largësitë s’i ndjej ma n’at njisinë e tyne bazë, po ndryshe… aq sa mundem me thanë se sa ma shumë Lexo Me Teper.

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox -U bo i kohë e gjatë që s’je dukë o Lym Darrasa, – m’shkrunte njoni ka ca ditë, – apo pret ene nja 20 muj Lexo Me Teper.

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi Bep Kanina e shtyu ngadalë karrigen dhe u ngrit sëbashku me pjatat e boshatisme t’asaj darke dhe eci drejt lavamanit. Mblodhi me Lexo Me Teper.

Lym Darrasa, mush faqet e para t’gazetave…

Lym Darrasa, mush faqet e para t’gazetave… Ho mer çuna, murët vesh gjo e, u bo i javë qi emni Lym Darrasës ka mush rrugët, faqet e para t’gazetve, npër kafe Lexo Me Teper.

Kavak Hysa s’harroi të buzqeshë… tregim nga Jozef Radi

Kavak Hysa s’harroi të buzqeshë… tregim nga Jozef Radi (mbështetur mbi një rrëfim të vërtetë) -Do t’i vras, për at zot që na jep bereqetin do t’i vras… Ja me këto duar Lexo Me Teper.

Jena bo krejt Rilinsa… Lym Darrasa

Jena bo krejt Rilinsa… Lym Darrasa Ho mre, e muret vesh e… Desht s’desht u bom ene Rilinsa…! Jo vallaj, hala s’e keni mor vesh… Ime ma kadal, ne mos t’ju nigjoj Lexo Me Teper.

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi Pranvera ndjehej n’ajri dhe pylli m’shfaqesh gjithkund në pritje… nganjiherë m’dukej si ajo bisha që rrin gati me të msye… i mjaftonin veç pak ditë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook