back to top
19.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024

Vetëm poezia… nga Lasgush Poradeci

Gazeta

Lasgush Poradeci dhe qeni i tij Cuci
Lasgush Poradeci dhe qeni i tij Cuci (foto niko)

Vetëm poezia… nga Lasgush Poradeci

Vetëm poezia që ka si temë të përbrëndëshmen e njeriut,
vetëm ajo rron. Të tjerat ngordhin, harrohen.
Homeri është i madh, poet i madh, se na përshkruan njeriun,
të përbrëndëshmen e tij, e cila është eternele.
Ai na përshkruan natyrën me saktësi e vërtetësi por me vërtetësi poetike.
A mos duhet ta quajmë Homerin sentimentalist, dekadent,
se na thotë që ky Odise, ky hero legjendar,
na qau për qenin e tij që i vdiq mbasi nuk e përkëdheli?
A ka nge ky Odise, pas kaq luftërash e gjakderdhjesh,
pas kaq vite aventurash në dallgët e detit,
ky Odise që ka parë shokët më të dashur të ngrënë nga Polifemi,
ky Odise që po përgatitet të derdhë përsëri gjak,
duke vrarë armiqtë e tij, a ka nge,
pra ky Odise të qajë për një copë qen?
Po Homeri, se ishte Homer, poet i madh,
na e bën Odisenë njeri, duke e bërë të derdhë lot për qenin besnik.
Kështu poeti na dha në art një realitet të idealizuar.
Po ç’ishte Homeri? Romantik? Realist? Surrealist?
Homeri ishte poet dhe bënte poezi.
 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.