back to top
18.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Vdekja e Lasgushit dhe një skicë – nga Ylli Demneri

Gazeta

Ylli Demneri - Lasgushi  skice - Dita e Lamtumires
Ylli Demneri – Lasgushi skice – Dita e Lamtumires

Vdekja e Lasgushit dhe një skicë

nga Ylli Demneri

Më kujtohet që lajmin e vdekjes së Lasgush Poradecit ma dha Minella Borova, kur u takuam rastësisht në rrugë. Trupin pa jetë të poetit e kishin vendosur në sallën e Lidhjes së Shkrimtarëve.
Më kujtohen flokët e bardhë, një portret i tij vendosur përballë, mbi arkivol, si dhe thumbat e këpucëve të reja që ia kishin veshur për herë të parë atë ditë. Ndërsa po dilja, në kafenenë e lidhjes, më zu syri Nexhmije Hoxhën, Foto Çamin, Dritëro Agollin, si dhe të tjerë që nuk më kujtohen. Kur u ktheva në shtëpi, në njërën nga fletët e librit “Vdekja e nositit” (botimet e Rilindjes, Prishtinë) vizatova me laps profilin e tij në shtratin e vdekjes; atë pamje që më ishte fiksuar në kujtesë. E që ka mbetur aty sot e kësaj dite.
.
(“Më kujtohet”, vëllimi 1)
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.