back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ylli Demneri

“Takimet” me Edi Shukriun – nga Ylli Demneri

“Takimet” me Edi Shukriun nga Ylli Demneri Me 17 janar 2023, mora vesh me keqardhje, vdekjen e poeteshës dhe arkeologes  kosovare Edi Shukriu... Më kujtohet se...

Vdekja e Lasgushit dhe një skicë – nga Ylli Demneri

Vdekja e Lasgushit dhe një skicë nga Ylli Demneri Më kujtohet që lajmin e vdekjes së Lasgush Poradecit ma dha Minella Borova, kur u takuam rastësisht...

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë – Ese nga Thanas L. Gjika

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë Ese nga Thanas L. Gjika Për këtë temë nuk ka studime të posaçme, por unë po guxoj...

Fragmenti, detaji, momenti… tek “Më kujtohet”, si “puzzle” grimcash jete – Përshtypje e mbresa nga Ermira Xhomaqi – Godo

Të shtunën, më 11 maj, ora 18:30 në Maison de l'Albanie, 26 place Denfert-Rochereau 75014 Paris, u prezantua vëllimi i dytë i librit “Më...

Vendlindja e autorit është kryeqyteti botëror i personazheve të tij letrarë – Intervistë me shkrimtarin Arbër Ahmetaj

Vendlindja e autorit është kryeqyteti botëror i personazheve të tij letrarë Intervistë me shkrimtarin Arbër Ahmetaj “Forca e përshkrimit psikoanalitik na zhyt në një ekzistencë të...

Të reja për Patriarkun e Letrave Shqipe (?) nga Hans-Joachim Lanksch

Ja një shkrim i vogël. Ia nisa një gazete, ama nuk e di se a do të botohet apo jo. Në Shqipërinë e sotme...

Me qenë poet… poezi nga Florbela Espanca

Nji poezi e shkruar mbi mur t'nji qoshe rruge... nga Jozef Radi Për t'u larguar paksa nga toksifikimi poetik ma i fundit, i cili si nji...

Si një gjurmë, por që është zhdukur… nga Ylli Demneri

Si një gjurmë, por që është zhdukur… nga Ylli Demneri Rrugët e Tiranës...? Oh, po bëhet kohë që nuk i kam shëtitur. Sa? Njëzet e gjashtë vjet. 
Në...

Hallet e Hallë Qomilit tregim nga Ylli Demneri

Nji vetparaqitje nga Ylli Demneri... Më ka pëlqyer gjithmonë humori, po aq sa vetmia apo heshtja poetike. Jo vetëm humori i të tjerëve,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.