back to top
13.5 C
Tirana
E martë, 23 Prill, 2024

Ti ke lindur i vdekun! – sarkazëm nga Leonardo Voci

Gazeta

Piktori Leonard Voci
Piktori Leonard Voci

Ti ke lindur i vdekun!

sarkazëm nga Leonardo Voci

Poshtë ballkonit tim ka supermarketin “One Stop” Vilma Nushi, aty te Rruga Dedë Gjon Luli, pas restaurant Piazzës dhe aty tashmë psonisin të pasurit e rinj. Këto kohë ata vijnë si minj të pakrehur e me shapka. Ju ka hyrë frika në palcë! Më përshëndesin me përulje!
-Si je o Zoti Artist Borgjez?! – më pyesin nga poshtë. A po shkruan ndonjë vepër me zarar? A po ban ndonjë Pikturë abstrakte, nga ato që ne Populli, si kuptojmë!? Hahahahah! A po pini verë?! Hahaha… Se ju Artistët pini shumë? Hahahaha
Unë, lart nga kati i pestë, ju hedh ndonjë shikim të tejpërtejtë zhbirues…
Kuriozë dhe përshkrues idealë, këto personazhe gjyhnaqarë e të pashpresë pse s’kanë lexuar as edhe një libër të vetëm në jetën e tyre?
E pyeta njenin prej tyre: Hë, si je o Qenie e Mjerueshme?
Eh! – rënkoi dhe më tha, – Para kam boll… Kam tre supermakina luksoze dhe tre shtëpi: një këtu në Tiranë, një vilë në Golem dhe një në Vlorë. Po s’mund të jem atje…
Por tash s’më duhen asgja…!
Leonard Voci - Shtëpia e Majmunëve
Leonard Voci – Shtëpia e Majmunëve
E pava këtë surrat të shëmtuar, kët pis barkmadh, qafederr e shkurtabiq… një i pakarakter, një mashtrues ordiner, një hajdut po aq sa idiot edhe injorant…
Jo pse me erdhi keq! Jo, jo, aspak.
Po për vogëlsinë e tij njerëzore dhe atë horizontin e ngushtë shpirtëror, materialist e shpirtin provincial. Me ata sytë hileqarë dhe të friksuar, si qen i ligështuar më pyeti:
-A thua do të vdesim o zoti Piktor…?
E pava… e pava… e pava!
-Ti ke lindur i vdekun! – iu ktheva – Je kahera vdekatar… Tash s’të kanë vlerë as makinat e shtrenja, as hekurat, as veshja… dhe as Vilat e shpërndame… Të rrofshin paratë, o shpirt’hale…!
-E po s’jemi të gjithë të Mendjes! – ma ktheu me dinakëri dhe iku me nxitim e u mbyll në vrimë të vet, ky pis njeri, i kësaj kohe që qelb…!
.
Marre nga muri i fb i Leonardo Vocajt

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.