back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Pesë mjekë italianë kanë vdekur nga koronavirusi dhe 2.600 punëtorë mjekësorë të infektuar

Gazeta

Spitali i Breshias ku shtrohen të dyshuarit e parë të Coronavirusit!
Spitali i Breshias ku shtrohen të dyshuarit e parë të Coronavirusit!

Pesë mjekë italianë kanë vdekur nga koronavirusi

dhe 2.600 punëtorë mjekësorë të infektuar

Borrelli Coronavirus 20 mars 2020:
“Sot 4,670 pozitive, 627 të vdekur dhe 689 shërohen”
Asnjëherë më parë nuk ka pasur numrin e viktimave,
më shumë se gjysmën në Lombardi të infeksioneve.
“Ne nuk do ta dimë se kur do të jetë kulmi. Nuk ka të dhëna shkencore por tendenca.
Masat e marra deri më tani kanë dhënë rezultate:
numri i pozitivëve është rezultat i qarkullimit të virusit të mëparshëm”,
thotë komisioneri i jashtëzakonshëm i urgjencës…
Njerëz bëhuni të përgjegjshëm për jetën tuaj dhe të tjerëve!!!
.
Pesë mjekë italianë kanë vdekur nga koronavirusi, duke sjellë fantazmën e vdekjes edhe në mes të mjekëve në vend në 13 pasi u zbulua 2.629 punonjës të shëndetit janë infektuar.
Fillimisht tre vdekje e para do të ishin Luigi Ablondi, ish-menaxher i përgjithshëm i spitalit Crema, Giuseppe Finzi, një mjek spitali në Kremona dhe një mjek i përgjithshëm në Bergamo i quajtur Antonino Buttafuoco.
Disa ditë më vonë u shfaqën edhe dy punonjës të tjerë mjekësisë që kishin ndërruar jetë nga sëmundja, tha federata kombëtare italiane e reparteve të mjekëve.
Më shumë se 2.600 punëtorë mjekësorë janë infektuar me koronavirus në Itali – rreth 8.3 përqind të rasteve të përgjithshme të vendit. Kjo u dëshmua mbrëmë, pasi qeveria shtyu masat e bllokimit deri fillimit të prillit të arthshëm.
Ka pasur shqetësime në rritje për sigurinë e stafit mjekësor të linjës së parë për ata që vijnë në kontakt të rregullt me pacientët ë infektuar.
 .

Mjeket Buttafuoco, Finzi, Ablondi, Lanati, Frusciante te vdekur javen e fundit ne Itali
Mjeket Buttafuoco, Finzi, Ablondi, Lanati, Frusciante te vdekur javen e fundit ne Itali
Dr. Antonino Buttafuoco, i cili testoi pozitivisht për virusin, nuk ishte në gjendje të kapërcejë simptomat e sëmundjes. Ai ndërroi jetë dje në moshën 66 vjeçare.
Dr. Giuseppe Finzi, 62 vjeç, punonte në Spitalin Universitar të Parmës dhe më parë kishte kandiduar për kryetar të bashkisë së Soragna, raportojnë mediat lokale.
Dr. Luigi Ablondi vdiq në spitalin Kremasco, të cilin e kishte drejtuar për 11 vjet, të hënën në moshën 66 vjeç, sipas Il Nuovo Torrazzo.
Gjithashtu u njoftua se pneumologu në spitalin Sant’Anna në Como, Dr. Giuseppe Lanati, dhe mjeku i përgjithshëm Dr. Luigi Frusciante, i cili ishte një mjek në Sagnino, kishte vdekur të Dielën.
Të dy Lanati, 73 vjeç dhe Frusciante, 71 vjeç, kishin dalë në pension, po për të ndihmuar komunitetin e tyre gjatë krizës së koronavirusit, qw goditi Italinë më shumë se çdo vend tjetër jashtë Kinës.
Më parë mjekët edhe Dr. Raffaele Giura dhe Dr. Franco Galli gjithashtu vdiqën nga koronavirusi, raportuan media lokale javën e kaluar.
.
Leonardo Voci - Fjalet e Qiririt
Leonardo Voci – Fjalet e Qiririt

.

Shifrat e fundit mbi punonjësit e infektuar shëndetësor u publikuan nga një fondacion shëndetësor i cili tha se ‘numri i madh’ i mjekëve të infektuar treguan se procedurat dhe pajisjet mbrojtëse për mjekët ishin ‘ende të papërshtatshëm’.
Problemi është shumë më i rëndë se në Kinë, sepse “infektimi 8.3 % është më shumë se dyfishi i përqindjes së grupit kinez”, tha presidenti i fondacionit Gimbe, Nino Cartabellotta për mediat italiane.
Sipas shifrave, të cilat nxirren nga të dhënat zyrtare, numri i mjekëve të infektuar është rritur për më shumë se 1.500 vetëm në tetë ditët e fundit.
Shifra e 2.629 profesionistëve mjekësorë të infektuar do të thotë që afro 0.3 % e punonjësve shëndetësorë të Italisë janë prekur nga sëmundja – duke i larguar ato nga shërbimi, kur janë të nevojshëm e tw domosdoshëm si kurrë më parë.
“Jo më me fjalë: por mbrojini ata në mënyrë të përshtatëshme që edhe ata të na mbrojnë si duhet!” nxiti popullsinë Cartabellotta natën e kaluar.
Ajo ka ndodhur ndërsa Italia regjistroi një rekord prej 4.207 infeksione dhe 475 vdekje të reja nga virusi dje (ditën e mërkurë, 18 mars 2020), duke shpresuar se bllokimi i pashembullt kombëtar kishte filluar të ngadalësojë përhapjen e kësaj patollogjie.
Kryeministri Giuseppe Conte tani ka paralajmëruar se masa e karantinës “duhet të zgjatet përtej afatit të saj të fillimit”.
.
Marrë nga https://www.dailymail.co.uk/news/article
shkruar nga Tim Stickings and Chris Dyer For Mailonline

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.