back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Zef Pllumi

15 përgjigje të përkthyesit Hans-Joachim Lanksch (2003)

I nderuem zotni Radi, sot postova nji pjesë nga nji intervistë e gjatë te "RD" e vjetit 2003. Tue rilexue intervistën, m'u duk se...

Burgjet dhe kampet e Shqipërisë Komuniste (fragment) – studim nga Kastriot Dervishi

Burgjet dhe kampet e Shqipërisë Komuniste studim nga Kastriot Dervishi Para disa kohësh doli studimi i Kastriot Dervishit “Burgjet dhe Kampet e Shqipërisë Komuniste”. Nji...

Kasem Trebeshina i harruar… nga Roland Gjoza

Kasem Trebeshina i harruar… nga Roland Gjoza “Unë bëja një letërsi tjetër. Kundër rrymës. Po isha me kohën. Vetëm se më vonohej publikimi. Ju e dini...

Vigan që prehje nuk gjen – balladë nga Petraq Kolevica

Vigan që prehje nuk gjen... Balladë nga Petraq Kolevica në nderim dhe kujtim të Epikut më të Madh të Shekullit At Gjergj Fishtës... Ja dërgoj për...

Shyqyri Çoku simbas dokumenteve dhe Arkivave… dhe dëshmive të atyre që pësuan prej tij… nga Kastriot Dervishi

Shyqyri Çoku simbas dokumenteve dhe Arkivave... dhe dëshmive të atyre që pësuan prej tij... nga Kastriot Dervishi Sot, po lexoja intervistën e ish oficerit Shyqyri Çoku, dhënë...

Njëri e nis… tjetri e bitis! nga Ilir Hashorva

Njëri e nis... tjetri e bitis! nga Ilir Hashorva Ndoqa punimet e parlamentit më 17 dhjetor, në ditën e protestës së dytë të PD-së. Pika kryesore...

Dramat pas tragjedive nga Ilir Hashorva

Dramat pas tragjedive nga Ilir Hashorva Çdo nëntor është mirë të kujtojmë ato që ndodhën në 45 vjet të sundimit komunist. Kujtesa është mbrojtje, është mbrojtje...

Sfiduesi i madh i Diktatures dhe i Tranzicionit nga Thanas Gjika

Sfiduesi i madh i Diktatures dhe i Tranzicionit nga Thanas Gjika (Ese për Lek Preng Pervizin editor i revistës KuqeZi) Lek Pervizi (bir i gjeneral Preng Pervizit),...

Requiem per Gac Çunin… Pjetër Pepa – Seminaristi qe kompozoi “Kaçurrelat e tu”

Requiem per Gac Çunin... Pjetër Pepa Seminaristi qe kompozoi “Kaçurrelat e tu” Fundi tragjik i kompozitorit të kangës "Kaçurrelat e tu" Kanga “Kaçurrelat e tu” e kompozueme...

Të burgosur politikë… apo të ndërgjegjes?!!! opinion Mirush Osmani

Të burgosur politikë... apo të ndërgjegjes?!!! opinion nga Mirush Osmani Në nji intervistë të gjatë, pak kohë para vdekjes, ndër të tjera kur e pyetën...

Misioni i dijetarit… nga Menita Ljarja

Misioni i dijetarit nga Menita Ljarja Filozofi gjerman J. G. Fichte në librin me titull “La missione del dotto” (Misioni i dijetarit), na paraqet pesë...

“Letërsia shqipe është më e fortë se Shqipëria!”

"Letërsia shqipe është më e fortë se Shqipëria!" Lectio magistralis i poetit Visar Zhiti mbajtur në universitetin e Napolit gjatë Konferencës “20 vjet pas rënies së...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.