Vigan që prehje nuk gjen – balladë nga Petraq Kolevica

1
22
Petraq Kolevica (1934)
Petraq Kolevica (1934)
Petraq Kolevica (1934)
Petraq Kolevica (1934)

Vigan që prehje nuk gjen…

Balladë nga Petraq Kolevica

në nderim dhe kujtim
Epikut më të Madh të Shekullit
At Gjergj Fishtës...

Ja dërgoj për kujtim At Zef Pllumit
prej Petraq Kolevicës

At Gjergj Fishta (1866-1940)
At Gjergj Fishta (1866-1940)

***

Mes territ të natës, nja katër spiunë
nji frat të pafat, po tërhiqnin me dhunë

E nxorrën nga burgu, ku hoqi sa mundi
Tani, më të keqen, do hiqte së fundi.

E shanin, e tallnin, gjithë rrugës pa rreshtur
sa vajtën te varri në kishën e heshtur

Atje ishte varri, ku prehej Poeti
Vigan’i Lahutës, që prehje nuk gjeti.

Dhe Frati shpejt puthi një gur të llustruar
kur pa përmbi të – Gjergj Fishta – të shkruar.

O Frat-o, i thirrën, na kazmën dhe bjeri,
shkallmoje krej varrin me pllaka mermeri

“Ky vorr ba m’u prish, ka m’u prish krejt Shqypnia!
Dhe ra e pushtoi varrin me krahët e tija.

Po horrat e çuan, e shembën me grushta
dhe varrin e prishën me kazma ata pushta

Tani Frat-o jepi, gërmo shpejt e shpejt
dhe eshtrat e varrit këtu nxirri krejt!

Dhe Frati gërmonte, ç’të fliste më kot?!
Dhe eshtrat që nxirrte i lante me lot

I nxorri të gjitha, po kafka ku ish!
Kërkoje i thirrën, kërkoje sërish!

Dhe Frati kërkonte me thonj e me duar
që mos ta dëmtonte at kafkë aq të çmuar…

Related Images:

Artikulli paraprak“Karl Gega – Midis legjendës dhe realitetit”.
Artikulli tjetërLetër e padërguar… Tregim nga Vaso Papaj
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

1 Koment

  1. Sa arkitekt aq edhe poet, sa prozator aq edhe përkthyes, sa poliglot aq edhe fjalëmbël, i tillë është korçari ynë – Petraq Kolevica.
    Me urimin e sinqertë për një jetë të gjatë e të frutëshme, në 82 vjetorin e tij të lindjes së tij…

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.