Nyjet-Arkivit për » Vladimir Putin «

Nuk ka paqe të qëndrueshme nëqoftëse tirania triumfon mbi lirinë dhe demokracinë – nga Frank Shkreli

Nuk ka paqe të qëndrueshme nëqoftëse tirania triumfon mbi lirinë dhe demokracinë nga Frank Shkreli Kështu foli javën e kaluar në Oslo të Norvegjisë, Sekretari i Përgjithëshëm i NATO-s, z. Jens Stoltenberg, Lexo Me Teper.

“Testamenti politik” i Pjetrit të Madh – nga Klodi Stralla

“Testamenti politik” i Pjetrit të Madh nga Klodi Stralla Sot është 350 vjetori i lindjes të Pjetrit të Madh (9 qershor 1672 – 1725), themeluesit të shtetit modern rus, reformatorit të madh Lexo Me Teper.

Poeti në frontin përballë… “…nuk ka Rusi të Putinit, por të Pushkinit,” tha Jevtushenko… nga Visar Zhiti

Poeti në frontin përballë… “…nuk ka Rusi të Putinit, por të Pushkinit,” tha Jevtushenko… nga Visar Zhiti Poeti sovjetiko-rus Evgeni Jevtushenko më 1 prill bëri 5 vjet nga ikja nga kjo Lexo Me Teper.

Bizanti dhe Venediku – nga Robert Martiko

Bizanti dhe Venediku nga Robert Martiko -një tregim i shkurtër për të treguar se si koha e një vendi mikroskopik është tmerrësisht më produktive dhe fitimtare nga ajo e një vendi me Lexo Me Teper.

Roli i Putinit – nga Madeleine Albright

Një analizë e jashtëzakonshme, përshkrim pikë për pikë i situatave që bota po kalon sot, e zonjës Albright, në vitin 2007, që dëshmon se ajo kishte një aftësi të rrallë për me i Lexo Me Teper.

Ai s’ikën, do të qëndrojë në Ukrainë është lufta për Europën… – 7 pyetjet e poetit Dmytro Chystiak – nga Visar Zhiti

Ai s’ikën, do të qëndrojë në Ukrainë është lufta për Europën… 7 pyetjet e poetit Dmytro Chystiak nga Visar Zhiti Ai nuk ikën, do të qendrojë në Ukrainë. Është në Kiev, në shtëpinë Lexo Me Teper.

Pse luftohet në Ukrainë – nga Roberto Saviano

Lufta në Ucrainë Pse luftohet në Ukrainë nga Roberto Saviano Pyes veten se si ka mundësi që në debatin ndërkombëtar mungon totalisht pyetja thelbësore: cili është roli i organizatave mafioze në këtë luftë? Lexo Me Teper.

Në këtë javë të luftës të shkëmbesh letra me një ukrainas… – nga Visar Zhiti

Në këtë javë të luftës të shkëmbesh letra me një ukrainas… nga Visar Zhiti Dear Dmytro Chystiak, We’ve talked about you, about Ukraine, about the children, about your poetry, we’re keeping you Lexo Me Teper.

Mbi Konfliktin Rusi-Ukrainë – Refleksion nga Hajro Çini

Mbi Konfliktin Rusi-Ukrainë Refleksion nga Hajro Çini A e kanë kuptuar të gjithë në Moskë se Putini sapo ka vrarë Aktin Themelues të (bashkëpunimit) NATO-s me Rusisë? Që NATO tani do të jetë e Lexo Me Teper.

7 Prilli 1939 i Ukrainës – nga Agim Morina

7 Prilli 1939 i Ukrainës nga Agim Morina Me 7 prill 1939, trupat ushtarake fashiste italiane zbarkuen në tokën shqiptare. Pushtimi italian nuk hasi në rezistencë serioze. Një superfuqi ushtarake e kohës, Lexo Me Teper.

Zonja Kim, prej sot nuk je më ambasadorja ime! – nga Frank Shkreli

Zonja Kim, prej sot nuk je më ambasadorja ime! nga Frank Shkreli Kombi shqiptar ka nevojë për pajtim,  jo për provokime përçarëse! Po të drejtohem me “Zonja Kim”, pasi prej sot, unë si shtetas Lexo Me Teper.

Spektakle padobi të politikës – nga Marjan Bunaj

Spektakle padobi të politikës nga Marjan Bunaj Unë jam shqiptar 58 vjeçar, gjysmën e të cilave i kam kaluar në Itali dhe mirnjohjen këtij populli jam munduar t’ia shpreh me punë e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook