Nyjet-Arkivit për » Viola Doko «

Cikël poetik nga Melita Vjerdha

Melita Vjerdha – Përballe nji prove të vështirë Merita Vjerdha i përket gjeneratës së postdiktaturës, pra atij brezi të që nuk e jetoi dhe as e njofti diktaturën reale, po ama Lexo Me Teper.

Ky diell i zemruem maji… cikël poetik nga Viola Doko

Ky diell i zemruem maji… cikël poetik nga Viola Doko Shpesh m’duhet më përsëritë fjalë të thanuna, me inkurajue miqtë e mi për ato gëzimet dhe trishtimit e tyne të vogla Lexo Me Teper.

Pesë poezi… dhe nji reflektim mbi Viola Dokon

Rikthime reflektive mbi poezinë e Violës… Shpesh në ngutjen dhe rrëmujën e ditëve të mia, e gjej diku pak kohë dhe ndalem… e lexoj poezitë e mikes sime të shtrenjtë e Lexo Me Teper.

Fletë të grisura jete… Viola Doko

Fletë të grisura jete… Viola Doko Sot është dita e kundërdhunës ndaj grave… dhe unë desha diçka për kët ditë… Vonë një mikja ime ma tagoi kët shkrim mjaft të dhimbshëm… Lexo Me Teper.

Falenderim për 10.000 lexuesit… nga Jozef Radi

 Falenderim për 10.000 lexuesit… nga Jozef Radi Falenderim për 10.000 vizitorët e sitit, dhe 30.000 klikimet e tyre Sot, mbas nji pune të gjatë, mbas lodhjesh e sakrificash të shumta, asht vërtet nji ditë Lexo Me Teper.

Kujtoj Totën time… Viola Doko (në dy variante)

Kujtoj Totën time nga Viola Doko (në dy variante dialekti i Kosovës dhe Standarti) (Dialekti i Kosovës) Kaheri nuk isha dalë nëpër qytet me u shetitë se veç e nxanun me punë, Lexo Me Teper.

Viola Doko – Përflakje

“Yjet ula mbramë mbi detë dhe iu luta t’luejnë me valët… qiellit tim ia kalla zjarrin, mos flakët t’përpijnë dhe ty!!!”  

Gjylpanat… poezi nga Viola Doko

Gjylpanat… poezi nga Viola Doko Du me fjetë e m’ka tretë gjumi krejt dysheku me gjylpana, kurrë s’kam dijt për me qendis pajën krejt ma punoj nana… Veç gjylpanat shti m’i ka anë për anë nëpër Lexo Me Teper.

Dita Botnore e Poezisë – pesë poezi nga Viola Doko

 Dita Botnore e Poezisë – pesë poezi nga Viola Doko Sot asht dita Botnore e Poezisë… po ndër ne, kahera pakkujt po i bien ndërmend për të… U përpoqa sot Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook