back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024

Gjylpanat… poezi nga Viola Doko

Gazeta

Viola Doko 2013
Viola Doko 2013

Gjylpanat…

poezi nga Viola Doko

Du me fjetë e m’ka tretë gjumi
krejt dysheku me gjylpana,
kurrë s’kam dijt për me qendis
pajën krejt ma punoj nana…

Veç gjylpanat shti m’i ka
anë për anë nëpër dyshek,
n’vorr do shkoj t’ja ndez nji qiri
e t’i lutem me m’i hjekë.

E randu në kjoftë prej meje
prap “hallall” kam me i lypë,
gjak prej vedit m’dha ndër deje
kam nevojë ende me m’rujtë.

Ka e sjelli mendjen larg
k’to gjylpana s’janë për mu,
dikush tjetër i kish hak
m’ra për hise me i pagu.

Du me fjetë e m’ka tretë gjumi
krejt dysheku me gjylpana
kurrë s’kam ditë për me qendis
pajën krejt ma bleu baba.

ps. Të shkruejta me nji qëllim të vetëm: t’uroj për poezinë aq melodioze dhe të gjetun: “Gjylpanat…” Asht ndër ma t’bukrat e tua… (prej atyne që kam lexue) bile për dreq nganjiherë m’pëlqen me e teprue… me thanë antologjike… Po mëqe ti shkujdesjen e ke pjesën ma me dritë të ditës tande… uroj që k’si “Gjylpanash…” t’shkruesh ma shpesh… e mos të merresh me pallavra… jr
26 maj 2013

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.