back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shtjefën Gjeçovi

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin nga Faik Konica (1930)

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin nga Faik Konica (1930) "...Sicilidò prej nesh, miq dhe admironjës të tij, do të kishim nevojë që në gjallësí për...

Shkodra do të vijojë të jetë ndër qendrat kryesore të kulturës kombëtare

Shkodra do të vijojë të mbetet  ndër qendrat kryesore të kulturës kombëtare... Frano Illia: (Arbëria, 11, 1993) Intervistë me Imzot Frano Illia, Arqipeshkv i Shkodrës dhe...

Dy shpêlla të thêlla… Fritz Radovani

Dy  shpêlla  të  thêlla... Fritz Radovani Ndër dy shpella të thella, nën dy harqe të daltuem në shkambijtë e ashpër të maleve tona, të naltuem...

“Kanga e Gjergj Elez Alisë”, me komente të Ullmar Qvick

“Kanga e Gjergj Elez Alisë” me komente të Ullmar Qvick Gjergj Elez Alia është një hero i të këngëve epike të quajtura Cikli i Kreshnikëve. Kënga...

Nji rrëfim nga jeta e At Shtjefën Gjeçovit (1873-1929)

Nji rrëfim nga jeta e At Shtjefën Gjeçovit (1873-1929) Ja çfarë shkruan At Shtjefën Gjeçovi në vitin 1900! "Ishe n’Laç - Sebaste të Kurbinit, si i...

Mësuesi që la gjurmë n’shkollën shqipe te Kosovës – nga Dr. Lazër Radi

Mësuesi që la gjurmë në shkollën shqipe të Kosovës nga Dr. Lazër Radi Fragmente nga biografia e mësuesit dhe atdhetarit Ndue Kolë Vorfi Në historinë pedagogjike kombtare...

Atdhetar i mirë e meshtar i përkushtuem Dr. Lazër Radi

Atdhetar i mirë e meshtar i përkushtuem... Dr. Lazër Radi Kushtue Dom Shtjefën Kurti, luftëtar i paepun për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në tokat...

Prennushi: Simbol i pastërtisë dhe virtyteve shqiptare

Vinçenc Prennushi: Simbol i pastërtisë e virtyteve shqiptare nga Lazër Radi (Kushtue Prelatit të nderuem, poetit delikat, atdhetarit dhe demokratit të madh: Vinçenc Prennushit) (Nga cikli: Njerëzit...

Nesër Lazër Radi do te ishte 95 vjeç… Jozef Radi (2011)

 Nesër Lazër Radi do te ishte 95 vjeç... nga Jozef Radi (2011) Nesër, Lazër Radi do te ishte 95 vjeç... Nji fundjanari në dimnin e ashpër...

Lazër Radi: Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë… – nga Jozef Radi

Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë... esse nga Jozef Radi Lazër Radi e kapërceu shekullin e jetës dhe përtejjetës së vet. N'at shenjtninë e tij...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.