back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shpend Sollaku

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… nga Jozef Radi

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… me rastin e dyvjetorit të vdekjes nga Jozef Radi Dalip Greca, hyn tek ata gazetarë që jetuan...

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti…

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti...   I dashur Jozef, I dashur Shpendi, Me vjen mirë që kujtoni poetët e përndjekur nga regjimi, ata që...

Rrëfim për Shpendin dhe për vete… – nga Jozef Radi

Rrëfim për Shpendin dhe për vete... nga Jozef Radi Me Shpendin kem nda nji qytet t'përbashkët... kem nda nji shkollë t'përbashkët ne formën e Z kem qenë shokë,...

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… – Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial... Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe...

Copëza jete të dramaturgut, aktorit dhe mësuesit Hekuran Zhiti – nga grupi i miqve

30 vjet pa dramaturgun, aktorin dhe mësuesin Hekuran Zhiti Nga grupi i miqve 30 vjet më parë, në 15 mars 1989, mbylli sytë përgjithmonë autori...

Shpend Sollaku – Noè Shqipëria – një Status Quo i Stërgjatur

Shpend Sollaku - Noè Shqipëria - një Status Quo i Stërgjatur "Gazeta Shqiptare" 20.04.2011.   Intervistë e marrë nga Gilmana Bushati, plot 6 vjet më parë... Shënime...

“Botё” e rrёzueme pёrmbys nga Jozef Radi

“Botё” e rrёzueme pёrmbys nga Jozef Radi Refleksion mbi filmin “Bota-Cafe” tё Iris Elezit e Thomas Logorecit Nga filmat pёr konsum tё mbrendshёm tё kohёs sё...

Strategjia e braktisjes së imponuar vendit nga Shpend Sollaku

Shpend Sollaku - Noe Strategjia e braktisjes së imponuar vendit nga Shpend Sollaku Shumë prej bashkatdhetarëve të mi po braktisin Shqipërinë. është një eksod i heshtur, i...

A funksionon Instituti i Rehabilitimit? nga Shpend Sollaku

A funksionon Instituti i Rehabilitimit? nga Shpend Sollaku “Rehabilituam” të huajt. Ç'bëjmë për shqiptarët? Nga rubrika: “Kujtesa historike përmes shkrimesh…” Shënim: Ky shkrim është i vitit 1991,...

Kur ëndërroja botimin e nji libri… Jozef Radi

Kur ëndërroja botimin e nji libri... nga Jozef Radi Murat Nezha, ka qenë nji ndër profesorët e mi të letërsisë, po njiherësh edhe sekretar i...

Të dalësh nga Mjegulla – Visar Zhiti

Të dalësh nga Mjegulla - nga Visar Zhiti Mbi librin "Kujtesa e Mjegullës" i Jozef Radit (...edhe kur na ka munguar buka - s'na ka munguar...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.