back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Sadik Kaceli

Sadik Kaceli, Legjenda e Pikturës Shqiptare – nga Rexhep Polisi

Sadik Kaceli, Legjenda e Pikturës Shqiptare nga Rexhep Polisi Si rezistoi piktori i madh ndaj diktaturës Nga atelietë e Parisit tek golgota shqiptare -Ky shkrim është botuar në...

Pjerin Sheldija, përkushtimi shpirtnor i një artisti – nga Pjetër Logoreci

Pjerin Sheldija, përkushtimi shpirtnor i një artisti nga Pjetër Logoreci Si e gjithë Shqipnia edhe Shkodra ka shumë vende që mahnisin nga bukuria çdo kalimtar, vizitor...

Zef Ujkaj – Piktor me aftësi të spikatura – material i marrë me redaktime nga Gëzim Kabashi

Zef Ujkaj - Piktor me aftësi të spikatura Material i marrë me redaktime nga Gëzim Kabashi Zef Ujkaj u lind në Tiranë më 16...

Familja tironase Kaceli – nga Marsida T. Najdeni

Familja tironase Kaceli nga Marsida T. Najdeni Kur nxjerr foto ose të dhëna, kam edukatën të jap burimin. Çdo foto të çdo tironsi/ tironsje o e...

Meremja dhe… shtatë fëmijtë e saj! – kujtime nga Osmon J. Kaceli

Me kërkesën e motrave të mia, po publikoj nji shkrim të vitit 2008, për vitin e parë të internimit. Në mungesën e bindjes që...

Prof. Sadik Kaceli, Piktori shqiptar i Parisit – nga Fritz Radovani

Prof. Sadik Kaceli, Piktori shqiptar i Parisit - nga Fritz Radovani Shqipnia - një copë tokë e vogël me burra të mëdhaj e trima! E...

Eruditi Ramadan Sokoli dhe një cylë dyjare – nga Qerim Vrioni

Eruditi Ramadan Sokoli dhe një cylë dyjare nga Qerim Vrioni Kjo fotografi e studiuesit të njohur të muzikës popullore shqiptare (por jo vetëm të saj), njëkohësisht...

Bibione – Divjakë – Binjakë kaq të ndryshëm me pak Heminguej – reportazh nga Shpend Sollaku – Noé

Bibione - Divjakë,  Binjakë kaq të ndryshëm me pak Heminguej  reportazh nga Shpend Sollaku – Noé Edhe kombet, si njerëzit që e përbëjnë, kanë periudha që vuajnë...

Sigurimi i Shtetit dhe Thashethemnaja e Shkrimtarëve të Realizmit Socialist

Dokumenti në fjalë, i cili mban datën 10.08.1972, dhe i sigluar “Sekret”, është një informacion i Drejtorit të Drejtorisë së Punëve të Brendshme të...

Kur harrohet ajka e një shoqërie… nga Marsida Najdeni

Kur harrohet ajka e një shoqërie... nga Marsida Najdeni Kushtuar Profesor Gëzim Kaceli, krijuesi i dhjetra valleve folklorike Shqiptare… dhe jo vetëm Atij… m.najdeni Gëzim Kaceli ishte...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.