Nyjet-Arkivit për » Romani «

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm – nga Lluka Qafoku

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm nga Lluka Qafoku Parathënia e romanin të ri “Dita e Durimit” e Lekë Tasit Lekë Tasi tani është tashmë figurë e Lexo Me Teper.

Republika e Semaforëve – Pjesa 33 Fragment romani – nga Artan Gjyzel Hasani

Republika e Semaforëve – Pjesa 33 Fragment romani nga Artan Gjyzel Hasani Për të shmangur vëmendjen e mediave nga realitetet satelitore dhe paniku, Presidenti vendosi të organizohej ceremonia e Çmimeve të Lexo Me Teper.

Zhbërja e mallkimit historik – nga Dije Demiri – Frangu

Zhbërja e mallkimit historik nga Dije Demiri – Frangu Strukturalisht, romani “Mallkimi i shekujve”, i Gazmend Bytyçit, romani i tij i dytë, i botuar këto ditë, ka prologun, epilogun dhe tetë kapituj. Lexo Me Teper.

Si është e mundur që shtëpive të mëdha botuese u ka shpëtuar kjo kryevepër?! Paolo Perlini për romanin “Talianka” të Agron Gashit

Si është e mundur që shtëpive të mëdha botuese u ka shpëtuar kjo kryevepër?! Paolo Perlini për romanin “Talianka” të Agron Gashit Vlerësim i shkrimtarit italian, Paolo Perlini, për romanin Talianka - intermezzo Lexo Me Teper.

Arlinda Guma: Romani, një tërheqje fatale, joshje drejt temave të ndaluara.

Arlinda Guma: Romani, një tërheqje fatale, joshje drejt temave të ndaluara. Në një intervistë Arlinda Guma, që e sheh veten larg asaj që e quan “estrada letrare shqiptare” dhe ‘premton’ madje Lexo Me Teper.

“Shtëpia me dy çati” – apel për paqen dhe reagim ndaj diktatit nga Adil Olluri

“Shtëpia me dy çati” - apel për paqen dhe reagim ndaj diktatit nga Adil Olluri “Shtëpia me dy çati” është vepra e radhës e shkrimtarit Rezart Palluqi, i cili i shfaqet opinionit Lexo Me Teper.

Fitues i Çmimit Kadare 2016 – Shkëlqim Çela

Fitues i Çmimit Kadare 2016 – Shkëlqim Çela Brezi im ëndërronte të shkruante si Kadareja Për Shkëlqim Çelën, vlerësimi me çmimin “Kadare” është më shumë se një vlerësim, për vetë faktin që i Lexo Me Teper.

Shtatorja e Kadaresë do të vendoset në Gjirokastër… Ismail Kadare (28 janar 1936 – 28 janar 2016)

Shtatorja e Kadaresë do të vendoset në Gjirokastër… Ismail Kadare 28 janar 1936 – 28 janar 2016 80-vjetori i Lindjes së shkrimtarit Bashkia e Gjirokastrës e ka shpallur vitin 2016: “Viti kulturor i Lexo Me Teper.

“Diktatura shuan edhe yllin më të shndritshëm” nga Qëndrim Morina*

“Diktatura shuan edhe yllin më të shndritshëm” nga Qëndrim Morina* Mendime rreth romanit “193 kafazet” të Rezart Palluqi Ishte e pamundur, që Ylli  të ndrinte në një kafaz. Kjo, sepse Ylli nuk është Lexo Me Teper.

Dhuna, si instinkt komunist *Dr. Dije Demiri-Frangu

Dhuna, si instinkt komunist *Dr. Dije Demiri-Frangu mbi Romanin “193 kafazet” i Rezart Palluqit Romani ‘193 Kafazet’, i Rezart Palluqit, është një befasi artistike në letërsinë shqipe, para së gjithash për prozën e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook